دانشگاه آزاد در انتخابات مجلس بی طرف خواهد بود

به گزارش سیلور 7، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در انتخابات مجلس شورای اسلامی طرف هیچ شخص، جریان و جناحی نیست و کاندیدا های انتخابات مجلس اجازه استفاده از اموال عمومی را ندارند.

دانشگاه آزاد در انتخابات مجلس بی طرف خواهد بود

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در شورای دانشگاه آزاد فارس که صبح امروز در واحد شیراز برگزار گردید، با اشاره به هدف آموزش عالی و دانشگاه داری، گفت: اولین سوالی که در این جلسات مطرح می کنیم، این است که هدف از ایجاد دانشگاه و زحماتی که برای پیروزیت آن کشیده می گردد، چیست. آیا هدف این است که از دانشگاه کسب درآمد کنیم و دانشجو بیاید و برود و فقط به فکر افزایش تعداد آن ها باشیم؟

طهرانچی ادامه داد: در دیدگاه اسلامی و حتی غرب، آموزش نقشی اساسی در راستا رشد انسان دارد و خداوند هه جا در اشاره به نقش انبیاء (ع)، از کلیدواژه آموزش استفاده می نماید و در جایی که می فرماید یعلمهم الکتاب و الحکمه، در ابتدای آن بر تزکیه تأکید می گردد که نشان می دهد تربیت مقدم بر آموزش است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بعد از انقلاب صنعتی، انقلاب آموزشی در غرب رخ داد، گفت: هدف غرب از ایجاد و توسعه دانشگاه، اصلاح جامعه براساس معیار ها و اهداف خود بود و علمی که ما از غرب به ایران آوردیم، همان نگاه پارسونز را دنبال می کرد که اجتماع را باید با آموزش اصلاح کنیم، اما دانشگاه فن محور ما دنباله رو دانشگاه غربی بود.

وی اعلام کرد: واقعیت این است که دانشگاه های ما در آنچه آموزش می دهند، پیروز نبودند. متأسفانه شاخص های تربیتی جوانان نشان دهنده این است که دانشگاه در تربیت معیشتی، جنسی، هویتی و تحلیل فضای سیاسی و شناخت دشمنان به خوبی عمل ننموده است. این موضوع نشان می دهد در آموزش عالی مشکل داریم.

طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه باید امید را به جوانان منتقل کند، گفت: بودن دانشگاه برای کسب درآمد نیست، بلکه دانشگاه باید بر تربیت جوانان و رفتار اجتماعی تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به حوادث اخیر در کشور که موجب ایجاد ناآرامی در بعضی شهر ها شد، توضیح داد: بدن انسان اگر ضعیف باشد و در محیط آلوده قرار گیرد، انسان دچار بیماری می گردد. در رابطه با فضای اجتماعی هم اگر جوانان درک درستی از شرایط، واقعیت ها و دسیسه های دشمن نداشته باشند، جامعه با مشکل روبرو می گردد. جوانان باید بدانند که استکبار قسم خورده است که ما را از پا درآورد و ریشه ملت ایران را خشک کند و حتی ابایی ندارد که بگوید مردم منطقه انسان نیستند و من فقط به دنبال چاه های نفت آن ها هستم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در پی منفعت طلبی نظام سلطه، کشور های منطقه مورد تعرض قرار گرفته اند، گفت: آمریکا صریحاً اعلام نموده که نمی خواهد از منطقه غرب آسیا خارج گردد و کوشش دارد که سربازان خود را بالای چاه های نفت بگذارد، چرا که به دنبال منابع کشور های منطقه است. ایران هم بزرگترین مخازن نفت و گاز منطقه را در اختیار دارد؛ بنابراین باید فعالانه در این شرایط از کشور صیانت و مراقبت کنیم تا دشمنان از غفلت ما سوءاستفاده ننمایند.

وی اضافه کرد: دلیل اینکه خون جوانان ما پس از درک این نگاه استکبار، به جوش نمی آید این است که دانشگاه ما نتوانسته دانشجویان را تحلیلگر بار بیاورد. کشوری که نیمی از جوانان آن به دانشگاه می آیند، نباید تحت تأثیر دسیسه ها و توطئه های دشمنان قسم خورده باشد.

طهرانچی با تأکید بر بی طرفی دانشگاه آزاد اسلامی در انتخابات پیش رو، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در انتخابات مجلس شورای اسلامی طرف هیچ شخص، جریان و جناحی نیست و کاندیدا های انتخابات مجلس اجازه استفاده از اموال عمومی را ندارند. وظیفه دانشگاه در این راستا همراهی با شورای نگهبان و فرمانداری ها برای برگزاری انتخابات پرشور است و اینکه چه کسانی رأی بیاورند، مردم تصمیم خواهند گرفت.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه باید محیط پرورش و رشد باشد، گفت: ما دانشگاهیان هر روز باید رسالت خود را مرور کنیم و با عواملی که در مقابل این اهداف قرار دارند، مقابله کنیم. این یک قاعده الهی است که اگر کسی از ذکر حق و وظیفه خود غفلت کند، معیشت آن تنگ می گردد. البته منظور این نیست که در دوره ای که معیشت دانشگاه آزاد اسلامی تنگ شد، از ذکر خدا غفلت شد، بلکه مردم از این دانشگاه روی برگرداندند، چرا که احساس می کردند آینده جوانانشان برای دانشگاه مهم نیست.

وی ادامه داد: سیر جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1391 تا 1397 منفی بود. در دوره جدید، ما با حضور در شهر ها به مردم اطمینان دادیم که فرزندان آن ها مانند فرزندان خود ما هستند و ما نسبت به تربیت، آینده و اشتغال آن ها خود را مسئول می دانیم. خوشبختانه با این نگاه، مردم به دانشگاه آزاد اسلامی اعتماد کردند و سال جاری شاهد رشد جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی بودیم. این موضوع نشان می دهد که اگر دانشگاه همگام با تحولات، متحول گردد و به احتیاج ها پاسخ دهد و در رشد و تعالی جامعه مؤثر باشد، می تواند به صندلی خود برسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توجه این دانشگاه به اقتصاد مقاومتی، گفت: بعضی این سوال را مطرح می نمایند که چرا اکنون از اقتصاد دانش بنیان صحبت می گردد؟ مگر در گذشته دانش در اقتصاد سهمی نداشته؟ واقعیت این است که اقتصاد دیگر منبع پایه نیست و بیش از 80 درصد اقتصاد را دانش تشکیل می دهد و سهم منابع در آن کمتراز 20 درصد است. به همین دلیل تأکید داریم که دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس که بیش از هزار عضو هیأت علمی و 3 هزار و 200 دانشجوی دکتری دارد، باید بر اقتصاد شهر تأثیر بگذارد.

طهرانچی اعلام کرد: در شرایط کنونی که عمر کسب و کار و تجارت از 40 سال به 14 سال کاهش یافته است، دانشگاه اگر پارادایم های آینده را نشناسد و براساس آن الگو های ذهنی و رفتاری را تغییر ندهد، محکوم به شکست است؛ بنابراین ضروری است یک نقد گفتمانی در دانشگاه داشته باشیم، روش ها را تغییر دهیم و در رویه خود تجدیدنظر کنیم.

وی اضافه کرد: تحقق گام دوم انقلاب، فقط سمینار نمی خواهد، بلکه احتیاجمند یک نقد گفتمانی نسبت به روش های گام اول و تغییر الگو های ذهنی و رفتاری برای شروع راه جدید هستیم. دانشگاه آزاد اسلامی هم همزمان با گام دوم انقلاب باید پوست اندازی کند و در روش آموزش و اداره دانشگاه تغییر ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 664

به "دانشگاه آزاد در انتخابات مجلس بی طرف خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه آزاد در انتخابات مجلس بی طرف خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید