راه چاره های جلوگیری از طلاق را در شبکه نسیم ببینید

به گزارش سیلور 7، مجموعه مستند شاید دوباره یکی از تولیدات جدید شبکه مستندسیما با موضوع طلاق و آسیب های ناشی از آن است که چهارشنبه ها ساعت 21 از این شبکه روی آنتن می رود.

راه چاره های جلوگیری از طلاق را در شبکه نسیم ببینید

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، محمدرضا کریمی راد، تهیه نماینده مجموعه مستند شاید دوباره با اشاره به ایده ساخت این مجموعه گفت: ایده ساخت این مستند برای اولین بار در شبکه مستند مطرح و از من خواسته شد با توجه به آمار های روزافزون طلاق مستندی در این زمینه بسازم. با مصاحبه هایی که با مشاورین خانواده داشتیم به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در خصوص معضل طلاق، شرایط فعلی آن، آمار ها و ... مستند بسازیم، یاریی به حل مسأله نکرده و اثرگذاری زیادی بر کاهش آمار طلاق در کشور نخواهد داشت. احساس کردیم که ضروری است یک گام عقب تر بیاییم و سراغ زوج هایی برویم که دچار بحران شده و در آستانه طلاق هستند، اما همچنان امید به ادامه زندگی مشترک شان دارند. در حقیقت سراغ کسانی برویم که دنبال راهکار قابل اعتماد هستند.

وی ادامه داد: پژوهش های ما نشان داد که در جامعه ما مراجعه به مشاوره خیلی مورد توجه نیست، خیلی ها تمایلی به این کار ندارند و حتی برخی ها از وجود چنین افرادی بی خبرند. علاوه بر این، بسیاری از زوجین مهارت های ده گانه زندگی مانند خوب گوش کردن، کنترل خشم، قدرت حل مسأله و ... را به درستی نیاموخته اند و همین موضوع سبب شده است که در زندگی مشترک دچار مسائل جدی شوند. بر همین اساس، در ساخت این مجموعه همه این نکات را مدنظر قرار دادیم.

کریمی راد گفت: بزرگترین چالش ما این بود که چه کسی حاضر می گردد که جلوی دوربین بیاید و بی پرده درباره مسائل زندگی شخصی خود صحبت کند؟ خیلی شجاعت می خواهد که یک مرد یا زن بیاید و به مسائل زندگی مشترک خود اعتراف کند؛ بنابراین کار گروه مستندسازی برای راضی کردن زوج ها که جلوی دوربین بیایند و درباره مسائل شان صحبت نمایند، بسیار سخت و پیچیده بود. برای مثال، ورود دوربین به جلسه مشاوره که جلسه ای بسیار خصوصی است، کاری نشدنی به نظر می رسید، اما خوشبختانه با تعامل دوطرفه، پیروز به این کار شدیم.

این تهیه نماینده بیان نمود: چالش دیگری که داشتیم این بود که ما وارد مرحله ای می شدیم که قابل پیش بینی نبود. دقت کنید که شما وارد زندگی می شوید که در فراز و فرود است و حتی ممکن است در میانه راه کسی جا بزند و بگوید دیگر نمی خواهم به جلسات مشاوره ادامه بدهم. کما اینکه این اتفاق رخ داد و موجب شد وقفه ای در فراوری مستند داشته باشیم. همچنین ما در طرح مسئله محدودیت زیادی داشتیم و معتقد بودیم که همه اتفاقات و حرف ها نباید جلوی دوربین بیان گردد. ممکن بود حضور دائمی ما در جلسات مشاوره باعث ایجاد مسائلی برای آنان گردد و اعتمادشان از دست برود، پس باید کاری می کردیم که دوربین به چشم نیاید و راحت صحبت نمایند.

تهیه نماینده مستند شاید دوباره درباره سرنوشت سه زوجی که در این فیلم به نمایش درآمده اند، گفت: خوشبختانه 2 زوج به دنبال جلسات مشاوره به شرایط بسیار مثبتی برگشتند، اما یک زوج هم چنان بلاتکلیف هستند. البته باید بگویم که از ابتدا قصد نداشتیم که به نتیجه خاصی برسیم بلکه هدفمان این بود نشان بدهیم حضور در جلسات مشاوره و کسب مهارت های زندگی چه قدر موثر بوده و تا چه اندازه می تواند به حل مسائل زوجین یاری کند.

کریمی راد با اشاره به اینکه جای چنین مستند هایی در تلویزیون خالی است، گفت: معمولا در توصیف معضلات اجتماعی در رسانه ملی، برنامه ای مصاحبه محور ترتیب داده شده و چند کارشناس درباره آن موضوع صحبت می نمایند، آمار می دهند، چنین برنامه ای راه چاره دقیق به مردم نمی دهد. این موضوع در حالی است که اگر خواهان برطرف این مشکل به صورت ریشه ای هستید باید راه چاره دقیق بدهید. برای مثال در این مجموعه مستند، زوجین به سوالاتی پاسخ می دهند که در بطن آن، عدم یادگیری مهارت های زندگی خودش را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: ساخت چنین مستندی تجربه آغازین برای تلویزیون محسوب می گردد. به دلیل مسائلی که امروزه گریبانگیر خانواده ها است، ادامه فراوری چنین مستند هایی می تواند تاثیرگذار و پرمخاطب باشد. به نظرم بازخورد های مستند شاید دوباره می تواند تصویر دقیق تری در تصمیم گیری برای حمایت از این کار ها به دست بدهد.

شاید دوباره در شبکه مستند فراوری شده و از عوامل این مجموعه مستند می توان به سیدمحمدصادق جعفری، محمدصادق بکتاشیان و زهرا نبی پور کارگردانان و زهره زبرجدیان، زینب معصومی تبار، هما قدیمی و فرجاد شیخ الاسلامی کارشناسان حاضر در این مجموعه مستند اشاره نمود.

این مجموعه چهارشنبه ها ساعت 21 پخش می گردد و بازپخش آن روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1630

به "راه چاره های جلوگیری از طلاق را در شبکه نسیم ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های جلوگیری از طلاق را در شبکه نسیم ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید