سند پدافند غیرعامل شهرها تدوین شده است

به گزارش سیلور 7، تهران (پانا) - رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در همه کشورهای دنیا ساختارهای گسترده ای برای پدافند غیرعامل وجود دارد گفت 25 سال برای تشکیل پدافند غیرعامل تاخیر داشته و تا سال 82 در این حوزه ساختار پدافند غیرعامل وجود نداشته است.

سند پدافند غیرعامل شهرها تدوین شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سی و ششمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها، گفت: موضوع پدافند غیرعامل یک مفهومی است که از گذشته وجود داشته و در همه کشورها به طور غیرنظامی بخشی از دفاع محسوب می شود.

وی با بیان اینکه برنامه توسعه و شهرسازی کشور با این نوع پدافند امنیت افزا می شود توضیح داد: ما 25 سال برای تشکیل پدافند غیرعامل تاخیر داشته ایم و تا سال 82 در این حوزه فاقد ساختار پدافند غیرعامل بودیم.

جلالی خاطرنشان کرد: امروزه در همه کشورهای دنیا ساختارهای گسترده ای برای پدافند غیرعامل وجود دارد برای مثال در روسیه یک وزارتخانه در این حوزه وجود دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: کشوری مثل آمریکا چندین سازمان در این حوزه دارند و بعد از یازده سپتامبر یک وزارتخانه با نام دفاع سرزمینی در این حوزه تشکیل شد.

وی اضافه کرد: ماموریت این سازمان ها دفاعی است و این دفاع بدون استفاده از سلاح انجام می گیرد و حوزه عملش در سطح کشوری است. بدنه این ساختار در سلسله مراتب دفاعی کشور است اما حوزه عملش در کل کشور را در بر می گیرد.

جلالی ماموریت سازمان پدافند غیرعامل را در تعامل مستقیم با کلیه دستگاه ها برای دفاع همه جانبه در کشور دانست و توضیح داد: 72 درصد جامعه کشور در شهرها ساکن شده اند چه نشان دهنده یک مهاجرت بسیار شدید بوده است که متاسفانه این مهاجرت و گسترش غیرارادی و غیرمهندسی رخ داده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل توضیح داد: نتیجه این مهاجرت غیرمهندسی باعث ایجاد یک سری ناهنجاری ها شده است که خود به خود یک سری مسائل را برای کشورها تولید می کند.

جلالی اضافه کرد: وجود زیرساخت ها در حوزه شهرها و مدیریت شهرها اولین جایی است که خودش را نشان می دهد. از این رو در این حوزه فناوری ها و توسعه فناوری ها باعث می شود قابلیت های بسیار زیادی پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در کنار این قابلیت ها یک مجموعه ای از ضعف ها و مسائل هم ایجاد می شود. وقتی فناوری های نو وارد زیرساخت ها می شوند مدیریت را هوشمند می کنند اما دسترسی هایی هم به برخی از افراد می دهد که با نفوذ سایبری ما را دچار مشکل کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل بیان داشت: از اینجا ضرورت توسعه منطقی و هوشمند سازی خود را نشان می دهد. درست است که با هوشمندسازی ما امکان مدیریت بهتر را به دست می آوریم اما در کنارش امکان دسترسی افراد نفوذی را هم فراهم می کنیم. از این رو می گویند در کنار هر فرصتی در حوزه سایبری یک تهدید هم به وجود می آید که باید مراقب این تهدیدها باشیم.

وی پیج محور اصلی فعالیت سازمان پدافند غیرعامل را کاهش آسیب پذیری، تداوم کارکردهای ضروری کشور، تسهیل مدیریت بحران، ارتقا تاب آوری ملی کشور و در نهایت تکمیل پروژه بازدارندگی اعلام کرد.

جلالی اضافه کرد: تلاش کردیم این دست از مقولات را در قالب پدافند شهری تدوین کنیم. سندی مدرن هم در این حوزه طراحی شده و به همه استان ها و شهرداری ها ابلاغ شده است و با توجه به اولویت ها 52 شهر بالای 200 هزار نفر برای پیاده سازی این پروژه انتخاب شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1297

به "سند پدافند غیرعامل شهرها تدوین شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند پدافند غیرعامل شهرها تدوین شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید