عبور استعلام های بین دستگاهی از 3 میلیارد تراکنش

به گزارش سیلور 7، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه اسعلام های بین دستگاهی از سه میلیارد و 214 میلیون تراکنش فراتر رفته است، گفت: بر اساس آخرین آمار، اکنون 70 دستگاه برای سرویس دهی و 214 دستگاه به عنوان سرویس گیرنده به طرح دولت الکترونیک پیوسته اند.

عبور استعلام های بین دستگاهی از 3 میلیارد تراکنش

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حدود هفت سال قبل چیزی به عنوان دولت الکترونیک وجود نداشت. اغلب کار ها در قالب اتوماسیون اداری و مراجعه حضوری و به روش های سنتی انجام می شد. سال 92، مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) به عنوان قلب دولت الکترونیک راه اندازی شد و شروع به کار کرد.

پس از آن راه اندازی گذرگاه خدمات دولت (GSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات، شرایطی را فراهم کرد تا تبادل خدمات بین دستگاهی تنها با یک خط ارتباطی و به صورت وب سرویس انجام گردد.

تبادل اطلاعات بین بخش دولتی و غیردولتی نیز با راه اندازی گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات میسر شد که ماهانه نزدیک به 40 میلیون تراکنش بین دولتی و بخش غیردولتی تبادل می گردد.

پیش از شیوع کرونا، شاید بسیاری از دستگاه های دولتی برای اتصال به دولت الکترونیکی، تعلل می کردند، اما شیوع این ویروس باعث شد دستگاه هایی که در نظر داشتند برای چند سال آینده به دولت الکترونیکی بپیوندند آن را زودتر اجرایی نمایند.

بهنام ولی زاده معاون دولت الکترونیکی درباره آخرین آمار مربوط به تعداد دستگاه هایی که در دولت الکترونیکی به ارائه سرویس مشغول هستند، گفت: برای این که اندازه پیشرفت دولت الکترونیکی در سال های مختلف را ببینیم باید به حدود پنج سال قبل برگردیم، زمانی که تنها 17 دستگاه دولتی به عنوان سرویس دهنده بر بستر دولت الکترونیکی فعال بود.

وی اضافه نمود: پس از یک سال آمار به 32 دستگاه رسید، سال 97 تعداد 43 دستگاه فعال بودند، سال بعد از آن 46 دستگاه و در سال 99 تعداد 59 دستگاه به ارائه خدمت در بستر دولت الکترونیکی پرداختند. براساس آخرین آمار اکنون 70 دستگاه به عنوان سرویس دهنده بر بستر دولت الکترونیکی فعال هستند.

معاون دولت الکترونیکی تأکید کرد: تعداد دستگاه های سرویس گیرنده نیز در این مدت پیشرفت چشمگیری داشته اند. آخرین آمار نشان می دهد اکنون 214 دستگاه به عنوان سرویس گیرنده بر بستر دولت الکترونیکی فعال هستند. این در حالی است که تا پنج سال قبل، تنها 26 دستگاه از بستری که به عنوان دولت الکترونیکی ایجاد شده بود سرویس دریافت می کردند.

یکی از موارد مهمی که اکنون بر بستر دولت الکترونیکی در حال اجرا است، اندازه تراکنش ها و استعلام های بین دستگاهی است. ولی زاده با تأکید بر این که در اوایل سال 95 تعداد تراکنش ها تقریباً صفر بود، گفت: اکنون آمار تراکنش های بین دستگاهی از عدد 3میلیارد و 214 میلیون تراکنش نیز عبور نموده است.

وی اظهار داشت: تعداد سرویس ها و روش هایی که بر بستر دولت الکترونیکی فعال هستند نیز اکنون از مرز یک هزار سرویس گذشته است.

ولی زاده با بیان این که یکی از اقدامات مهمی که در حوزه دولت الکترونیکی باید انجام گردد موضوع احراز هویت و سامانه یکپارچه ورود به خدمات دولتی الکترونیکی است، توضیح داد: البته سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه احراز هویت، در سال های گذشته اقدامات خوبی انجام داده است، اکنون پنجره واحد احراز هویت در فضای مجازی (سماوا) پیاده سازی شده و در حال توسعه است. اما مردم برای استفاده از خدمات الکترونیکی مختلف مجبور به احراز هویت و نیز حفظ کردن نام کاربری و رمز عبور های متفاوت هستند ایجاد سامانه یکپارچه ورود به خدمات دولتی الکترونیکی (SSO) در برنامه های سازمان فناوری اطلاعات ایران قرار گرفته است.

سامانه هایی برای توسعه دولت الکترونیکی

لازم به ذکر است برای به ثمر نشستن دولت الکترونیکی احتیاج به توسعه سامانه های مختلف بود که در سال های اخیر اجرایی شده اند. سامانه کارپوشه ملی ایرانیان برای ارسال و دریافت الکترونیکی اعلان ها و مکاتبات بین دستگاه های اجرایی و مردم و شرکت ها و افراد حقوقی است که این مستندات با توجه به کدملی یا شناسه ملی شرکت ها به کارپوشه آن ها ارسال می گردد. مدتی است این ارتباط هم دوطرفه شده به صورتی که امکان ارسال مدارک از سوی کاربران به دستگاه های اجرایی هم وجود دارد و تا به امروز هم 83 دستگاه به این سامانه متصل شده اند.

مدیریت زمین از دیگر پروژه های دولت الکترونیکی است. وقتی شهروندی درباره زمینی احتیاج به استعلام داشته باشد، می تواند از سامانه یاری بگیرد. پنجره واحد درگاه ملی مجوز های کسب و کار، از دیگر پروژه هایی است که روی بستر دولت الکترونیک اجرایی شده و هر شهروندی که در پی راه اندازی کسب و کار است می تواند از این سامانه به راحتی برای ثبت نام و درخواست اولیه و شفاف اقدام کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1918

به "عبور استعلام های بین دستگاهی از 3 میلیارد تراکنش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور استعلام های بین دستگاهی از 3 میلیارد تراکنش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید