عبور معادن احیاء و فعال شده از 500 معدن

به گزارش سیلور 7، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس هیئت عامل ایمیدرو خبر از تحقق احیا و فعال سازی 500 معدن کوچک داد و توضیح داد: این تعداد به میزان هدف اولیه پایه پیشنهادی برای ایجاد طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک بوده است.

عبور معادن احیاء و فعال شده از 500 معدن

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از ایمیدرو، آقای وجیه اله جعفری امروز در شورای هماهنگی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، اضافه کرد: از ابتدای امسال تا 23 خرداد ماه امسال، 101 معدن کوچک احیا و فعال شده است.

به گفته جعفری، از ابتدای اجرای طرح (سال 98) تا خرداد ماه امسال، 500 معدن احیا و فعال شده اند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح همچنان ادامه دارد، گفت: انجام اقدامات کلینیکی مناسب، زمینه مطلوب تری برای احیا این نوع معادن ایجاد می نماید که در نهایت به افزایش اشتغال و فراوری در معادن خواهد انجامید.

رئیس شورای هماهنگی طرح در ادامه با اشاره به اینکه کارگروه، هماهنگیِ بیشتری با ساختار وزارت صنعت معدن و تجارت داشته باشد، گفت: این امر موجب خواهد شد تا معادن غیرفعال نیز وارد مدار فراوری و اشتغال شده و طرح نیز تقویت گردد.

وی گفت: با توجه به تحلیل های آماری جدید در صورت احتیاج، ساختار دستورالعمل های ابلاغی وزارت صمت قابل بازبینی خواهد بود و چنانچه مواردی برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح، احتیاج به اصلاح اداری دارد، تصمیم سازی برای اقدام لازم میسر خواهد شد.

استفاده از قالب شرکت های سهامی عام

جعفری همچنین درباره تهیه بسته های سرمایه گذاری در معادن کوچک گفت: بسته ها باید به گونه ای باشند که بتوان اقدام یکپارچه بر روی آن ها انجام داد و در این جهت، استفاده از قالب شرکت های سهامی عام پروژه، خروجی مطلوب تری در برخواهد داشت.

در این جلسه، امیرعلی طاهرزاده مدیر عامل شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران، گزارشی از نحوه اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک، توسعه زیرساخت ها، تهیه بسته های مزایده معادن در استان ها، تهیه پرسشنامه برای سازمان نظام مهندسی معدن ارایه داد.

همچنین سید رضا عظیمی مدیر اجرایی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک با اشاره به تاثیر ورود سازمان نظام مهندسی معدن در سرعت دریافت اجرای طرح فوق، گفت: کارگروه های استانی مشترک با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی معدن ایران و استان ها، خانه معدن ایران و سازمان های صمت استان ها تشکیل شده است که می تواند هم افزایی قابل توجهی در اجرای فرآیند های طرح و موارد تشخیصی کلینیکی معادن غیر فعال و قابل توسعه داشته باشند و فرآیند های اداری در سازمان صمت استان ها را نیز تسریع کند.

وی با برشمردن بعضی چالش و مسائل برای فعال سازی معادن گفت: بر اساس پرسشنامه های تکمیل شده تا کنون و بر مبنای اظهار معدنداران و نمایندگان تکمیل کننده فرم های فوق، 23 درصد از این معادن مشکل نقدینگی، 8 درصد احتیاج به اکتشاف تکمیلی، 14 درصد مشکل بازار، 3 درصد مشکل زیرساخت، 15 درصد موانع اداری، 21 درصد تامین تجهیزات معدنی و 11 درصد تامین نیروی انسانی ماهر بر دارند.

وی در ادامه گفت: چنانچه آنالیز های تکمیلی و کلینیکی نیز پس از تکمیل پرسشنامه ها انجام گردد قطعاً اطلاعات جامع تری برای تصمیم سازی و موارد عدم تطابق تهیه خواهد شد.

شاهسوارانی نماینده سازمان نظام مهندسی نیز اظهار داشت: تا به امروز اطلاعات 3027 معدن غیرفعال از طرف شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران برای تکمیل پرسشنامه به سازمان نظام مهندسی معدن ایران ارایه نموده که از این میزان، تعداد 2417 معدن نیز وارد سامانه سطام شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1735

به "عبور معادن احیاء و فعال شده از 500 معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور معادن احیاء و فعال شده از 500 معدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید