فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد

به گزارش سیلور 7، مرتضی آبدار صبح امروز پنج شنبه با اشاره به شروع فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی اوجان به خبرنگاران گفت: این کاوش ها به سرپرستی رحیم ولایتی از دانشگاه تهران، با استناد به آنالیز های باستان شناختی شهرستان بستان آباد، شناسایی و مستندنگاری شهر تاریخی اوجان در راستای برنامه پژوهشی مشخص عرصه و حریم شهر تاریخی اوجان شروعشده و همچنان عملیات در حال اجرا است.

فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد

وی اضافه کرد: شهر اوجان یکی از شهرهای آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بوده که در حیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است، به طوری که غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت و سازهایی انجام داده و آن را دارالاسلام نامیده است.

آبدار اعلام نمود: در این پروژه هیئت باستان شناسی به منظور آزادسازی بخشی از معماری شهر تاریخی اوجان اقدام به کاوش قلعه حکومتی کرده است که در فصل نخست برج شرقی قلعه تاریخی شهر اوجان طی کاوش های متخصصان باستانشناسی به طور کامل کشف شد.

وی تشریح کرد: عمده هدف در این کاوش آسیب شناسی آثار تاریخی شهر اوجان و نیز مطالعه و تبیین قابلیت های گردشگری در این منطقه است و در فصل دوم، کاوش برج غربی و همینطور پیداکردن دیواره سنگی اطراف قلعه در تپه های مجاور انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است، محوطه بزرگ تاریخی اوجان در جنوب شهر بستان آباد فعلی در غرب روستای اشرف آباد و در ساحل شرقی رودخانه اوجان چای و در مرکز چمن اوجان واقع شده بود که در پی حوادث مختلف از جمله زلزله و جنگ های مختلف در حال حاضر از این شهر مهم آثار اندکی به جای مانده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 80

به "فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید