فوتبالیستی که فقط یک شب شهرت جهانی داشت

به گزارش سیلور 7، یورگن اسپارواسر با گلزنی در دیدار آلمان غربی و شرقی در جام جهانی1974 توانست برای یک شب به شهرت جهانی دست پیدا کند.

فوتبالیستی که فقط یک شب شهرت جهانی داشت

به گزارش سیلور 7، مرد روز بیست و دوم ژوئن 1974 یورگن اسپارواسر بود و تصویری که همه را تحت تاثیر قرار داد گلش به سپ مایر دروازه بان بزرگ آلمان غربی بود. این اتفاق در جام دنیای 1974 در آلمان غربی رخ داد. در قرعه کشی مرحله نهایی دیگر آلمان یعنی آلمان شرقی نیز حضور داشت و دو تیم در مرحله گروهی باید با هم روبرو می شدند. بازی قرار بود بیست و دوم ژوئن برگزار گردد و به عبارتی آلمان کاپیتالیست به مصاف آلمان کومونیست می رفت. ستاره های بایرن پرافتخار برابر بازیکنان زیر سایه قرار گرفته آلمان شرقی، قرار گرفتند.

بازی در هامبورگ در حالی که دو هلی کوپتر بر فراز آسمان می چرخید برگزار گردید. بازی بدی بود. تیم مایر، برتی فوگتس، گئورگ شوارتزنبک، پل برایتنر، فرانس بکن باوئر، اولی هوینس، ولفگانگ اویرات، گرد مولر و دیگر بازیکنان پر استرس برابر تیم پرانگیزه آلمان شرقی قرار گرفتند. در دقیقه 77 از سمت چپ آلمان شرقی حمله سریعی انجام داد، زمانی که توپ به محوطه جریمه رسید و اسپارواسر، هافبک تهاجمی ظاهر شد. او هنگام خروج مایر از دروازه گلزنی کرد. این تنها گل بازی بود.

اسپارواسر تنها برای یک روز در جام دنیای همه نگاه ها را به خود معطوف کرد. همه روزنامه های دنیا نام او را روز بعد کار کردند و در کنارش بیوگرافی کوچکی از این بازیکن نوشتند. کمتر روزنامه ای تصویر هافبک آلمانی را به صفحه اصلی خود اختصاص نداد. آن گل یکی از مهم ترین اتفاق های جنگ سرد محسوب می شد. اسپارواسر متولد چهارم ژوئن 1948 بازیکن ماگدبورگو خوشحالی اش تنها یک روز طول کشید. آلمان شرقی توانست از مرحله گروهی صعود کند اما در دور بعد آخر شد. آن پیروزی برابر برادر ثروتمند خود تنها اتفاق قابل توجه این تیم بود.

روزنامه ها نوشتند که اسپارواسر به خاطر این گل یک ماشین هدیه گرفته است اما این موضوع صحت نداشت. او دوباره به لیگ تاریک آلمان شرقی بازگشت. از بایرن پیشنهاد داشت اما آن را رد کرد چون نمی خواست کشورش را ترک کند و خانواده اش را تنها بگذارد. البته به او اجازه خروج نمی دادند. هافبک آلمانی در سی و یک سالگی به خاطر آسیب دیدگی از دنیا فوتبال خداحافظی کرد. او در 53 بازی بین المللی اش توانست جام برندگان اروپا را با ماگدبورگو فتح کند. سپس در تیم های پایه ماگدبورگو به بازی اش ادامه داد. پس از فرو ریختن دیوار برلین شرایط برای همه مردم شرق آلمان بهتر شد و پس از روابط بیشتر با خارج تعیین شد اسپارواسر شهرت زیادی در تمام نقاط دارد و هنوز او را به یاد دارند. اسپارواسر می دانست تنها به خاطر آن گل چنین اتفاقی اتفاق افتاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 68

به "فوتبالیستی که فقط یک شب شهرت جهانی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوتبالیستی که فقط یک شب شهرت جهانی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید