قابله با داعش؛ اتحاد جدید چین و روسیه

به گزارش سیلور 7، خبرنگاران: فعالیت گروه تروریستی تکفیری داعش در افغانستان موجی از نگرانی را در بین مقامات دولت چین ایجاد نموده، و این کشور را وادار کرد به همکاری با مسکو برای مقابله با داعش بیاندیشد.

قابله با داعش؛ اتحاد جدید چین و روسیه

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه های سیلور 7،نگرانی پکن آن است که فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان و پاکستان، امنیت مرزهای شمال غرب چین ناامن و خطرناک گردد.

چینی ها پیشتر هم در استان سین کیانگ که هم مرز با پاکستان است، مشکلاتی در مقابله با گروهی موسوم به ترکستان شرقی داشته اند.

این منطقه که با آسیای مرکزی هم مرز است، در سال های اخیر همیشه جولانگاه فعالیت گروه های فعال استقلال طلب به خصوص گروه ترکستان شرقی است و پکن همیشه آنها را تروریست می داند.

حال اما مساله این است که الحاق گروه تکفیری داعش با ترکستان شرقی و تقویت آنها ممکن است شرایط سین کیانگ را که بزرگترین منطقه مسلمان نشین خودمختار چین با بیشترین منابع انرژی است، با خطر روبرو سازد.

به همین سبب پس از اینکه اعلام شد، ملت افغانستان و گروه های مبارز در آن باید برای مبارزه با تکفیری ها متحد شوند، چین اشتیاق بیشتری برای مقابله با این گروه نشان داده است.

روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم چین در گزارشی گفت: وقت آن است که چین و روسیه برای مقابله با تکفیری های داعش همکاری بیشتری داشته باشند.

این نشریه تاکید نموده است که هر تعللی در همکاری های دو کشور می تواند باعث بروز یک فاجعه بزرگ گردد.

چین می گوید، به دلیل حراست از امنیت منطقه ضروری است که هر چه زودتر این دو قدرت بزرگ برای رویارویی با داعش دست بکار شوند، به ویژه آنکه پیشتر اعلام شده بود که شماری از اتباع چینی به گروه داعش ملحق شده اند، اما حالا با حضور گسترده تر این گروه در افغانستان دولت چین احساس ناامنی بیشتری می نماید.

شاید این نخستین بار باشد که یک نشریه که دیدگاه دولتمردان چین را منتشر می نماید، اینگونه به صراحت خواهان مقابله با گروه تکفیری و تروریست های داعش از سوی چین و روسیه می گردد.

مقام های چین به ندرت در این مورد اظهار نظر نموده اند، اما ظاهرا نزدیک شدن این گروه در اطراف مرزهای چین، زنگ خطر را برای امنیت این کشور به صدا درآورده است.

گلوبال تایمز نوشت: راه های مختلفی برای مقابله با داعش وجود دارد که از جمله آنها عملیات مشترک نیروهای افغانستان، چین و روسیه در مناطق مختلف افغانستان است.

دومین پیشنهاد آن است که دو کشور یک توافقنامه با دستگاه های اطلاعاتی افغانستان امضا نمایند تا همه اطلاعات و نظارت ها بر داعش میان آنها مبادله گردد.

روزنامه چینی که به صراحت از خطر نفوذ داعش در چین و روسیه ابراز نگرانی نموده، ادامه می دهد: قبل از آنکه این گروه تکفیری مانند ویروس به جان چین و روسیه بیافتد، ضروری است که به افغانستان در ساخت و توسعه ساختارهای امنیتی آن برای مقاومت در برابر تکفیری ها یاری گردد.

این نشریه همچنین خواهان آن است که در مبارزه با تروریست های داعش از نیروهای چریک ضد تروریسم در افغانستان حمایت گردد تا در هر نقطه ای که با داعش مبارزه می نمایند، پیروزی آنها مشخص نماینده باشد.

نهاد امنیت ملی افغانستان برای نخستین بار در ماه مارس (اسفند - فروردین) امسال از داعش به عنوان یک تهدید فزاینده برای امنیت کشور و منطقه یاد کرد.

از آن موقع چین هر لحظه خطر بیشتری را احساس نموده و تاکید داشته است که امنیت شمال غرب کشور به امنیت افغانستان و پاکستان گره خورده است.

خطر نفوذ این گروه تروریستی به داخل خاک چین حتی باعث شد، این کشور همراه با هندوستان و روسیه در اواخر ماه می امسال میلادی (اردیبهشت - خرداد) نشستی سه جانبه را برگزار نموده و شرایط نفوذ گروه داعش در افغانستان را آنالیز نمایند.

نگرانی چین آن است که در نبود قدرت های بین المللی در افغانستان این خلا با حضور داعش پر گردد و این می تواند معادلات امنیتی را در کل منطقه و مرزهای چین به هم بزند.

شاید به همین خاطر است که چین برای در امان ماندن از معضل جدیدی که خاورمیانه را در بر گرفته، باید به فکر به یک رهیافت تازه برای مقابله با تهدیدهای امنیتی داعش باشد.

تیری میسان مؤسس پایگاه خبری - تحلیلی ولترنت نیز پیشتر با انتشار مقاله ای در مورد داعش نشان داد که نگرانی چین و روسیه در این رابطه بی دلیل نیست.

او در مقاله تحلیلی خود نوشته بود که چگونه کشورهای غربی به ویژه آمریکا همراه با ناتو با ارسال سلاح برای نیروهای مخالف بشار اسد و دیگر گروه های معارض و نیز طراحی ساختار فرماندهی در این گروهک ها، داعش را به وجود آوردند و قرار است بعدها حوزه فعالیت های تروریستی خود را به چین و روسیه نیز گسترش دهد.

او تاکید نمود: در حالی که افکار عمومی دنیا غرب را با تشکیل یک ائتلاف بین المللی ظاهری علیه داعش فریب داده اند، تغییر و تحولات در این گروهک، محتاطانه و با دقت نظر صورت می گیرد. افسران رده بالای آن دیگر از اعراب نیستند و اغلب گرجستانی ها و چینی ها اختیارات را در دست دارند. این تغییر و تحولات نشان می دهد ناتو دست آخر تصمیم خود را گرفته و می خواهد از داعش در روسیه و چین استفاده کند. از این رو است که این دو کشور باید هم اکنون علیه افراط گرایان واکنش نشان دهند، پیش از آنکه آنها برگردند و در کشورهای هدف، بذر هرج و مرج و آشوب بپاشند.

منبع:ایرنا

سیلور 7: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 667

به "قابله با داعش؛ اتحاد جدید چین و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قابله با داعش؛ اتحاد جدید چین و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید