قدرت های خارجی به دنبال سوء استفاده از تحولات خاورمیانه هستند

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه با اشاره به تداوم اعتراضات در لبنان و عراق، گفت: با توجه به رقابتی که میان قدرت های منطقه ای و بین المللی در بعضی از کشورهای خاورمیانه وجود دارد، آن ها کوشش می نمایند تا از تحولات اتفاق افتاده برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده نمایند.

قدرت های خارجی به دنبال سوء استفاده از تحولات خاورمیانه هستند

قاسم محب علی در گفت وگو با خبرنگاران، در ارزیابی خود از تحولات اخیر خاورمیانه به ویژه در کشورهای عراق، لبنان و سوریه اظهار کرد: در عراق و لبنان که منافع براساس ساختار طائفه ای توزیع می شود، رهبران آنها از جانب مردم تصمیم می گیرند، به عنوان مثال در لبنان مناصب موروثی است و پدر سعد حریری هم نخست وزیر بود و یا در خانواده جنبلاط نیز همین طور است. همچنین در عراق هم ساختارها براساس طائفه ای شکل گرفته و خانواده هایی در عراق قدرت را قبضه نموده و منافع را بین خودشان توزیع می نمایند در حالی که عراق بیش از 4.5 یا پنج میلیون بشکه در روز نفت فراوری می نماید اما منافع آن به مردم عراق نمی رسد.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه افزود: به نظر می رسد زمینه های این اعتراضات به مسائل مالی، اجتماعی و سیاسی در این کشورها بر می شود اما با توجه به تحولات و شرایطی که به لحاظ اجتماعی و سیاسی به وجود آمده و در ابعاد بین المللی هم مطرح شده دیگر آن ساختارها مورد حمایت نیست.

وی در ادامه بیان نمود: از طرفی در کشورهایی مانند عراق، سوریه و لبنان تمام نیروهای سیاسی یک حامی خارجی داشته و یا متکی به قدرت های بیرونی هستند. در واقع مداخلات خارجی در شکل گیری قدرت و تقسیم منافع صورت می گیرد و در حال حاضر این مساله مورد رضایت مردم نیست.

مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه افزود: مردم هر کشوری علاقه مند هستند که حکومت شان انتخاب خود آن ها باشد. استقلال و حق مشخص سرنوشت یک مساله اساسی برای افکار عمومی و مردم هر کشور است و طبیعتا مداخلات خارجی چه مشروع باشد و چه غیرمشروع، مورد علاقه مردم نخواهد بود.

محب علی با تاکید بر این که در هر سه کشور عراق، سوریه و لبنان مداخلات خارجی و رقابت میان قدرت های منطقه ای و بین المللی وجود دارد، توضیح داد: طبیعتا قدرت های منطقه ای و بین المللی از اینگونه زمینه ها برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده می نمایند و یا وقتی حادثه ای رخ می دهد بر امواج آن سوار می شوند و سعی می نمایند رقیب خود را تضعیف نموده و یا از آن امتیاز بگیرند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره این که آیا زمان آن نرسیده که کشورهای منطقه یک الگو و طرح واحد به منظور رسیدن به صلح و ثبات طراحی نمایند، گفت: در درجه اول صلح و سپس ثبات و امنیت به نفع همه کشورهای منطقه است و رهبران این کشورها باید به این نتیجه برسند و از مداخله در امور داخلی یکدیگر خودداری نمایند اما جریانات تندرو مانند داعش و یا اخوان المسلمین هیچ کدام حاکمیت های ملی را نمی پذیرند به عنوان مثال داعش منطقه قدرت خود را فراتر از عراق و سوریه می داند.

محب علی همچنین بیان نمود: بنابراین چنین مسائلی در خاورمیانه وجود دارد و جدا از مباحث اجتماعی، سیاسی، اختلافات قومی -مذهبی هم دیده می شود. امروزه اما مقوله امنیت، ملی نیست بلکه جهانی است و کشورهای قدرتمند به خود اجازه می دهند تا در خاورمیانه مداخله نمایند و این قبیل مداخلات رسیدن به شرایط با ثبات را با مشکل روبرو می نماید.

مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه در خاتمه اعلام نمود: جمهوری اسلامی ایران بیش از هر کشور دیگری از صلح، ثبات و امنیت در خاورمیانه سود می برد، ما باید منادی صلح باشیم و کشورهای منطقه هم باید به مردم و ملت خود اجازه دهند سرنوشت شان را مشخص نمایند و تمامیت ارضی و استقلال کشورها را مورد حمایت قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 بهمن 1398 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 689

به "قدرت های خارجی به دنبال سوء استفاده از تحولات خاورمیانه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت های خارجی به دنبال سوء استفاده از تحولات خاورمیانه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید