قوی ترین انفجار کیهانی درحال شکل گیری است!

به گزارش سیلور 7، ایسنا نوشت: اخترشناسان اولین شواهد از مسیر برخورد دو ابرسیاه چاله در دو جفت کهکشان کوتوله را یافته اند که یکی 760 میلیون و دیگری 3.2 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و در شرف برخورد با یکدیگر هستند.

قوی ترین انفجار کیهانی درحال شکل گیری است!

رصدخانه پرتوی ایکس چاندرا متعلق به ناسا در نوترین یافته نجومی خود دو ابرسیاه چاله را در یک مسیر آتشین رصد نموده است که می توانند قوی ترین انفجار کیهانی را که تا به امروز شاهد بوده ایم، ایجاد نمایند.

این دو جفت کهکشان کوتوله دوردست در حال نزدیک شدن به هم هستند تا در یک پایکوبی نجومی نمایش اجرا نمایند. یک جفت در فاصله 760 میلیون سال نوری از ما و دیگری در فاصله 3.2 میلیارد سال نوری از زمین در خوشه آبل S1758 واقع شده است.

این برخورد دوگانه می تـواند بینشی در خصوص دوران نوزادی دنیا به ما ارائه دهد، یعنی زمانی که سیاه چاله های جفتی گسترده تر و بیشتر از حال حاضر بودند.

بیشتر بخوانید:

رازگشایی از تکنولوژی مرموزترین موشک دنیا / موشک رونمایی نشده ایران برای شب حادثه!

عقبگرد سریع دولت از طرح جنجالی وزیر ارتباطات / یعنی رانت ... یعنی تبعیض ... یعنی نارضایتی!

لقمه ای بسیار بزرگتر از دهان خرس غول پیکر کودیاک / عکس

این کشف نو چگونه انجام شد؟

جفت های کهکشانی کوچک هستند که باعث می گردد نشانه های نوری آنها ضعیف تر باشد و به سختی دیده گردد. این موضوع، مشاهدات را برای منجمان چالش برانگیز می نماید. این کهکشان ها از ستارگانی تشکیل شده اند که جرم کلی آنها کمتر از سه میلیارد برابر خورشید است، در حالی که کهکشان راه شیری ما حدود 60 میلیارد برابر خورشید جرم دارد.

بنابراین برای انجام این کشف، منجمان مجبور شدند داده های تلسکوپ های مختلف را ترکیب نمایند. به عنوان مثال از نتایج پرتوی ایکس رصدخانه چاندرام، نتایج نوری از تلسکوپ کانادا-فرانسه-هاوایی و نتایج فروسرخ از رصدخانه WISE استفاده کردند.

آبل 133 یک کهکشان دوگانه باشکوه است که اخیراً ادغام شده است و لقب میرابیلیس(Mirabilis) را به خود اختصاص داده است. این نام یک ادای احترام به مرغ مگس خوار در خطر انقراض است که به دُم بلندش شناخته می گردد و به این خاطر اینچنین نامگذاری شده است که جریان های زیبای حاصل از ادغام دو کهکشان شبیه به میرابیلیس می گردد.

در خصوص کهکشان دوگانه آبل 1758S اما دو کهکشان هنوز به مقدار آن یکی جفت به هم نپیوسته اند. بنابراین دو نام مستعار به نام های Vinteul و Elstir به آنها داده شده است. به نظر می رسد که این دو کهکشان در حال حاضر به وسیله پلی از گاز و ستاره به هم متصل شده اند و هنوز به طور کامل با هم ادغام نشده اند.

بینش های نوی در خصوص ستاره و تشکیل سیاه چاله

اولیویا هولمز اخترفیزیکدان دانشگاه آلاباما با مقایسه کهکشان هایی که میلیاردها سال پیش با یکدیگر برخورد نموده اند با کهکشان های موجود امروزی در حال آنالیز سوالاتی در خصوص روابط بین ستاره ای بین اجداد کهکشانی است که می تواند بینشی در خصوص سیاه چاله ها و شکل گیری ستاره ها ارائه دهد.

علاوه بر این، با مطالعه سیستم هایی با ساختار مشابه در دنیا کنونی می توانیم نحوه شکل گیری و تکامل کهکشان راه شیری را تصویر کنیم.

محققان با این دانش ممکن است بتوانند به معماهای به جای مانده پیرامون کهکشان راه شیری خودمان نیز پاسخ دهند.

جیمی ایروین از دانشگاه آلاباما بعلاوه اضافه نمود که مشاهدات بعدی، آنها را قادر می سازد تا فرآیندهای حیاتی درک سیاه چاله ها و کهکشان ها را در در دوران نوزادی مطالعه نمایند.

58321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2258

به "قوی ترین انفجار کیهانی درحال شکل گیری است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوی ترین انفجار کیهانی درحال شکل گیری است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید