ممنوعیت خرید و فروش خودرو های گذر موقت

به گزارش سیلور 7، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اعلام جرم قاچاق برای بیش از 350 خودروی گذرموقت به دلیل عدم تحویل به گمرک، گفت: خرید و فروش خودرو های گذرموقت ممنوع و مشمول مقررات قاچاق است.

ممنوعیت خرید و فروش خودرو های گذر موقت

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حساسیت و اهمیت موضوع ورود موقت خودرو های سواری مکرراً طی بخشنامه های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه های نظارت و کلیۀ گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تأکید شده و موضوع توسط تمامی گمرکات کشور رصد و پیگیری می شود.

مهرداد جمال ارونقی گفت: مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیۀ شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه برای وسایل یادشده، جواز عبور (کارنه دوپاساژ) از کانون های جهانگردی کشور های ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی ارایه دهند، می توانند تا سه ماه، با توجه به مدت اعتبار کارنه دوپاساژ، بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تأدیۀ وجه الضمانی به گمرک، از وسیلۀ نقلیۀ خود، در کشور استفاده نمایند و یا در مدت مذکور چندین بار با وسیلۀ خود از راه های مجاز وارد و خارج شوند.

این مقام مسئول توضیح داد: گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیلۀ نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا سرانجام مدت اعتبار جواز تمدید نماید. باید توجه داشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از مقررات این ماده استفاده نمایند که قبل از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی درخارج اقامت داشته باشند.

ارونقی گفت: با توجه به آنالیز های اجرا شده و آمار واصله از حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی کشور درخصوص ورود موقت خودرو های سواری، درحال حاضر بیش از 330 دستگاه خودروی سواری، بصورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور بصورت قانونی درحال تردد می باشد؛ همچنین تعداد 360 دستگاه خودروی سواری بدلیل سرانجام یافتن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج از کشور بدلیل بسته بودن برخی از مرز های زمینی کشور به جهت شرایط حاصل از کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات کشور شده و برای آن ها قبض انبار صادر شده است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: از سال 1397 تا به امروز برای بیش از 350 دستگاه خودروی سواری گذرموقت بدلیل عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم قاچاق تنظیم و به مراجع ذیصلاح از جمله سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است. از خودرو هایی که دارای پروندۀ قضایی قاچاق می باشند می توان به حدود 160 دستگاه انواع Benz؛ 40 دستگاه انواع B.M.W؛ 40 دستگاه Lexus؛ 25 دستگاه Land Cruiser؛ 20 دستگاه انواع Toyota؛ 10 دستگاه Range Rover؛ 8 دستگاه Audi و 5 دستگاه Nissan اشاره نمود. البته باید توجه داشت ممکن است بعد از اعلام جرم قاچاق، برخی مالکین خودرو های سواری نسبت به تحویل خودروی خود به گمرکات اقدام کرده باشند، اما ختم پرونده منوط به صدور رأی از سوی مرجع رسیدگی نماینده خواهد بود.

ارونقی گفت: از گمرکاتی که بیشترین پروندۀ قاچاق برای خودرو های گذرموقت طی سال های 1397 تا اردیبهشت سالجاری را داشته اند می توان به: آستارا (97 فقره پرونده)؛ بیله سوار (97 فقره پرونده)؛ دوغارون (64 فقره پرونده) و بازرگان (27 فقره پرونده) اشاره نمود.

معا ون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در سرانجام با اشاره به این موضوع مهم که هرگونه خرید و فروش خودرو های دارای پلاک گذرموقت ممنوع بوده و در صورت احراز موضوع، مشمول مقررات قاچاق می شود توضیح داد: صاحبان خودرو های سواری که از تسهیلات ورود موقت خودرو استفاده می نمایند ضروری است قبل از سرانجام مهلت تردد نسبت به تحویل خودرو به گمرک یا خروج خودرو از کشور و یا تمدید مهلت تردد این خودرو ها اقدام نمایند، در غیر این صورت مطابق مقررات قاچاق با این موارد برخورد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1687

به "ممنوعیت خرید و فروش خودرو های گذر موقت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت خرید و فروش خودرو های گذر موقت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید