نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد

به گزارش سیلور 7، برای نخستین بار در ایران نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد.

نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه کاشان، ایرج صفایی، مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه این کار به پیشنهاد آقای پرو رییس آیوتا-خاورمیانه و با همکاری محمدرضا پاکروانفر صورت گرفته است، گفت: نتیجه این نورسنجی که منحنی نوری یک ستاره متغیر گرفتی که از نوع W. UMa است، به نام BX Peg با دوره تناوب کمتر از هفت ساعت و قدر ظاهری حدود 11 در شماره 6 مجله JOE به زبان انگلیسی منتشر گشت.

وی با بیان اینکه امروزه نورسنجی یا فتومتری با استفاده از دوربین های نجومی CCD انجام می گردد، اما ممکن است این دوربین ها در دسترس همه نباشد، گفت: بنابراین گاه از دوربین های عکاسی حرفه ای که قابلیت نصب لنز های متفاوت را دارند هم استفاده می گردد.

صفایی با اشاره به اینکه این روش در ایران تاکنون برای انجام یک کار پژوهشی مورد استفاده قرار نگرفته بود، گفت: ما این تجربه راه را برای فعالیت های پژوهشی نیمه حرفه نجوم در ایران باز می نماید. چراکه در این تعداد زیادی تلسکوپ آماتوری و یا نیمه حرفه ای وجود دارد. ولی تهیه دوربین نجومی برای هر کسی کار ساده ای نیست. درصورتی که دوربین های DSLR بصورت گسترده در عکاسی نجومی استفاده می گردد و در دسترس بسیاری از علاقمندان هست. گرچه دوربین های DSLR همه قابلیت های دوربین های نجومی را ندارد، ولی می توان بخشی از کار های آموزشی و پژوهشی نجومی را با استفاده از آن انجام داد.

مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان اظهارکرد: مهمترین منبع دریافت اطلاعات از اجرام آسمانی، نور دریافتی از آن ها است. نورسنجی، شامل اندازه گیری شدت نور ظاهری ستارگان و دیگر اجرام آسمانی و تغییرات شدت نور دریافتی در طول زمان است. این شاخه از نجوم رصدی آگاهی زیادی از مشخصات و مختصات اجرام آسمانی در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد. شدت نور ظاهری نیمی از ستارگان آسمان در طول زمان تغییر می نماید که به آن ها ستارگان متغیر می گویند. نورسنجی این ستارگان می تواند آگاهی گسترده ای در خصوص کهکشان و کیهان در اختیار اخترشناسان قرار دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 659

به "نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورسنجی ستارگان متغیر با استفاده از دوربین DSLR در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید