هشدار ایران به بانک جهانی؛ از مداخلات سیاسی در امور حرفه ای و فنی پرهیز کنید خبرنگاران

به گزارش سیلور 7، وزیر امور مالی و دارایی با بیان اقدامات زیر ساختی فنی و حقوقی در سال 1399 از آمادگی دولت برای برداشتن گام های بلند در جهت تسهیل سرمایه گذاری در بخش فراوری اطلاع داد.

هشدار ایران به بانک جهانی؛ از مداخلات سیاسی در امور حرفه ای و فنی پرهیز کنید خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در تبادل نظر با رادیو اقتصاد در خصوص نامگذاری سال 1400 گفت: خوشبختانه تقریبا بالغ بر ده سال است که شعار سال در حوزه اقتصاد تعریف می گردد و این نشانگر توجه عالی ترین مقام کشور به مقوله اقتصاد است و از این زاویه برای ما در خور توجه و تقدیر است.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر هم این شعار پیرامون فراوری است اضافه کرد: آنچه که اقتصاد را در دراز مدت و میان مدت به صورت پایدار حفظ می نماید، سرمایه گذاری بر روی فراوری است که خوشبختانه سال اول رونق فراوری، سال دوم جهش فراوری و سال جاری هم پشتیبانی و برطرف موانع فراوری است که از این زاویه که یاری می نماید سبکبال تر فرایند اقتصاد بهبود و تحقق پیدا کند حائز اهمیت است. اساسا وقتی سرمایه گذاری می خواهد به عرصه سرمایه گذاری خدمت یا فراوری ورود کند، نباید با انبوهی از غل و زنجیر هایی روبرو گردد که دست و پایش را می بندد. این همان بحث مقررات زدایی و پشتیبانی است. یعنی وقتی سرمایه گذاری منابع، توان مدیریتی و اراده اش را در حوزه فراوری می آورد باید بداند که وارد یک محیط پر ازمشکلات گسترده و توان فرسا وارد می گردد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که آیا بر رفتار کشور های پیروزی مانند مالزی و سنگاپور یا حتی کشور های حاشیه خلیج فارس با سرمایه گذاران مطالعه شده است گفت: بله هم مطالعه نموده ایم و هم قوانینی که برای سرمایه گذاران خارجی داریم یکی از مدرن ترین ها است و برنامه هایی هم که طی یکی دو سال اخیر، در این حوزه اجرا نموده ایم از اقدامات شایان توجهی است. اول دولت یازدهم شاخص رتبه ما در فضای کسب و کار 152 بود و الان با اصلاحاتی که انجام شده 127 است یعنی بهبود پیدا نموده است، اما قطعا این رتبه رتبه خیلی بالایی (نامطلوب) است.

وی توضیح داد: این رتبه متاسفانه تا حدی متاثر از مسائل سیاسی است. ما در سال 99 یازده اقدام مهم و بهبود بخش این رتبه را انجام دادیم. از این یازده اقدام، هشت اقدام به تائید سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف رسیده، یعنی بخش خصوصی کاملا آن را تائید نموده است. بانک جهانی به واسطه این که منابع خاصی دارد هنوز آن ها را نپذیرفته است و بنابراین آثار آن ها بر روی رتبه ما هنوز معین نشده است. به همین دلیل رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی ما طی نامه ای به رئیس بانک جهانی نوشته است هشدار داده است که باید از مداخله امور سیاسی در امور حرفه ای فنی پرهیز نمایند.

دژپسند ادامه داد: بحث دیگر هم این بود که ما به قوانین و مقرراتی احتیاج داشتیم که تا حدی دست هیات مقررات زدایی بازتر گردد و ضمانت اجرایی داشته باشند که خوشبختانه در سال گذشته با همکاری خوب دولت و مجلس پیروز به اخذ آن ها شدیم؛ بنابراین الان از نظر قوانین و مقررات کاملا آماده شده ایم که بتوانیم یک گام مهمتری را برداریم. به عنوان مثال در حوزه تشکیل دادگاه تجاری و یا پنجره واحد صدور مجوز شرکت ها در استان تهران و چهار استان دیگر اقدام شده است که نتایجش در سال 1400 مشهود خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص بازار سرمایه هم گفت: یکی از مباحث مهم پشتیبانی فراوری، تامین اقتصادی است که باید انجام بگیرد. نرخ بهره برداری که از ظرفیت اسمی بخش فراوری داریم متاسفانه یک نرخ مطلوب نیست که حدود 50 -60 درصد و خیلی کم است. وقتی آنالیز می کنیم می بینم که بعضی از واحد های فراوری از تکنولوژی کهنه ای استفاده می نمایند و بازار ندارند. اما بعضی دیگر هم به خاطر عدم دستیابی یا برخوردای از منابع اقتصادی مکفی است. به طور سنتی و در اغلب موارد ما برای تامین این منابع اقتصادی به دنبال بازار پول می گردیم چرا که برای ما راحت تر است، اما در دوسال اخیر راستا جدیدی را معین کردیم به نام بازار سرمایه که دو بازار سرمایه و بدهی را دردرون خودش دارد. خوشبختانه بازار بدهی ما برای بخش خصوصی جا افتاده و می توانند در آن اقدام به فروش اوراق و تامین اقتصادی نمایند.

وی با بیان اینکه در سال 99 از این بازار حدود 35 هزار میلیارد تومان برای بخش خصوصی تامین شده است گفت: من بار ها گفته ام که بازار سرمایه بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان برای بخش تامین اقتصادی نموده است که بعضی به اشتباه فکر نموده اند دولت این کار را نموده است در حالی که دولت در این زمینه سهم کوچکی دارد و بخش خصوص این کار را نموده که نکته حائز اهمیتی است.

فرهاد دژپسند در خاتمه گفت: در سال 1400 با توجه به زیرساخت های فنی-حقوقی در بازار سرمایه ایجاد شده، اگر مداخلات غیر حرفه ای کاهش پیدا کند، امیدواریم که بازار سرمایه یک فرایند متعادلی پیدا کند و بتوان بر آن برای تامین اقتصادی اقتصاد اعتماد کرد، به خصوص در سالی که می خواهیم از فراوری پشتیبانی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1611

به "هشدار ایران به بانک جهانی؛ از مداخلات سیاسی در امور حرفه ای و فنی پرهیز کنید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ایران به بانک جهانی؛ از مداخلات سیاسی در امور حرفه ای و فنی پرهیز کنید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید