چرا الکسی ناوالنی به روسیه بازگشت؟

به گزارش سیلور 7، الکسی ناوالنی چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه که در سال 2020 هدف یک عملیات ترور (به وسیله عامل اعصاب با نامِ نوویچوک) نهاده شد و برای درمان، به آلمان منتقل شد، به تازگی و پس از اظهارنظر های مکرر مبنی بر قصد خود جهت بازگشت به روسیه و پیگیری فعالیت های سیاسی اش، با پرواز مستقیم از آلمان راهی روسیه شد و به محض حضور در خاک روسیه، در فرودگاه شرمتیوو این کشور توسط نیرو های امنیتی این کشور، بازداشت شد.

چرا الکسی ناوالنی به روسیه بازگشت؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که الکسی ناوالنی در برهه کنونی، مشهورترین و برجسته ترین چهره منتقد ولادیمیر پوتین و ساختار کنونی روسیه است که همین مساله موجب شده تا دولت روسیه، عمیقا نسبت به وی حساس باشد و او را کاملا تحت نظر داشته باشد. بسیاری از ناظران بر این باورند که الکسی ناوالنی با کادرسازی و ایجاد سازمان منسجم سیاسی قادر است تا حد زیادی دولت حاکم بر روسیه و سازوکار سیاسی آن را به چالش بکشد. این مساله به طور خاص می تواند دردسر های فراوانی را برای دولت روسیه در جریان انتخابات آینده این کشور ایجاد کند.

به گزارش خبرنگاران، با این همه، در خصوص بازگشت الکسی ناوالنی به روسیه یک سوال اساسی وجود دارد و آن این است: اساسا چرا ناوالنی تصمیم به بازگشت به روسیه گرفت؟ این اقدام ناوالنی می تواند چه معنا و پیامد هایی داشته باشد؟ در ادامه به شماری از محرک های ناوالنی در بازگشت به روسیه اشاره می گردد:

الکسی ناوالنی و مساله محیط مطلوبِ کنشگریِ سیاسی

یکی از ابتدایی ترین دلایل بازگشت الکسی ناوالنی به روسیه این نکته است که اساسا وی در محیطِ روسیه، به عنوان اپوزیسیونِ سرشناس شناخته می گردد و حضور در روسیه، بخش مهمی از فلسفه کنشگری اوست. تا به امروز بسیاری از ناظران و تحلیلگران غربی، با تمجید از الکسی ناوالنی و شجاعت های وی در ایستادن در برابر دولت روسیه، از او حمایت نموده اند و بسیاری از حامیان ناوالنی نیز از او تصویر فردی شجاع، که مخالفِ سازوکار های مستقر در روسیه است را در ذهن دارند.

از این منظر، اساسا حضور در روسیه، یکی از مهمترین بخش های فلسفه حیات سیاسی الکسی ناوالنی است و اگر وی بخواهد در خارج از روسیه و با حمایت جریان های سیاسی و رسانه ای غربی، کنشگری سیاسی کند، عملا به اقدامی علیه خود دست زده و زمینه برای طرح اتهامات مختلف علیه وی فراهم می گردد. اتهاماتی نظیر وابسته به جریان های خارجی بودن و یا تامین اقتصادی از جانب رقبای بین المللی روسیه جهت تضعیف این کشور. امری که بدون تردید، آسیب و خسارتی جدی به وجهه و آبروی الکسی ناوالنی محسوب می گردد.

الکسی ناوالنی و استفاده از ظرفیت حامیان سیاسی اش در روسیه

یکی دیگر از محرک های اصلی الکسی ناوالنی در بازگشت به روسیه (علی رغم دانستنِ این نکته که احتمال زیادی مبنی بر بازداشتِ وی وجود دارد)، این نکته بوده که ناوالنی سعی دارد با استفاده از ظرفیت هواداران خود، دولت روسیه به ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین را تحت فشار قرار دهد و بتواند در عرصه سیاسی روسیه، دست به کنشگری بزند. بدون تردید ناوالنی این آگاهی را داشته که حضور وی در خارج از روسیه، عملا بار و فشار زیادی را از دوش دولت روسیه برخواهد داشت و این مساله می تواند خسارتی جدی برای برنامه و اقدامات سیاسی وی باشد. از این رو، با بازگشت به روسیه، عملا سعی نموده تا توپ را به زمین دولت روسیه بیندازد و در شرایطی که توجهات بین المللی را به سمت حضور خود در خاک روسیه معطوف نموده، مساله بازداشتش را به یک بازی دو سر سود برای خود تبدیل کند: در این راستا، اگر دولت روسیه با وی برخوردی شدید انجام دهد، این مساله در پیش چشمان افکار عمومی بین المللی اتفاق خواهد افتاد و می تواند تبعات زیادی را برای کرملین به دنبال داشته باشد و اگر تحت فشارها، وی را آزاد کند و یا فضای تا حدی باز را برای او محیا کند، این مساله می تواند شرایط را برای کنشگری گسترده ترِ ناوالنی فراهم سازد. در این چهارچوب، در هر دو حالت، الکسی ناوالنی می تواند کسب دستاورد داشته باشد.

الکسی ناوالنی و تشدید رویه های تبلیغاتی و رسانه ای علیه کرملین

هدف اصلی الکسی ناوالنی، مبارزه با ولادیمیر پوتین و ساختار سیاسی تحت رهبری اوست. اکنون ناوالنی با بازگشت خود به روسیه، عملا خوراک رسانه ای و تبلیغاتی مناسبی را برای جریان های سیاسی و رسانه ای غربی فراهم نموده تا آن ها عمیقا به دولت روسیه، حمله نموده و آن را نزد افکار عمومی بین المللی، آماج نقدها خود قرار دهند. این مساله بدون تردید دستاوردی عظیم برای الکسی ناوالنی است که با حضور او در خارج از روسیه، محقق نمی شد.

از این رو، ناوالنی با بازگشت خود به روسیه، عملا پازلی را که از مدت ها پیش علیه دولت روسیه چیده بود کامل نموده و بار دیگر توجهات بین المللی را به نوعِ برخوردِ دولت روسیه با خود معطوف نموده است. ناوالنی پیش از عزیمت به روسیه، اتهامات مختلفی را علیه FSB سازمان اطلاعاتی روسیه مطرح نموده بود و حتی با انتشار فایل صوتی یک مکالمه تلفنی با فردی که ادعا شده یک مامور اطلاعاتی روسیه بوده، در خصوص جزئیات کوششِ دولت روسیه جهت ترور خود، افشاگری نموده است.

هم اکنون حضور او در خاک روسیه، در ادامه این کوشش ها علیه کرملین ارزیابی می گردد و بایستی آن را کاملا سازمان یافته و منسجم ارزیابی کرد. اقدام اخیر ناوالنی در طرح درخواستش از مردم روسیه جهت حضور در خیابان و اعتراض به دولت روسیه (در تاریخ 23 ژانویه) نیز به نوعی صفحه ای دیگر در راستا راهبرد ناوالنی در برخورد با دولت روسیه ارزیابی می گردد که بر اساس آن، در روز های آینده، جریان های سیاسی و رسانه ای غربی، مانور گسترده ای را (با موضوع آن) به راه خواهند انداخت و سعی خواهند کرد تا دولت روسیه را تحت فشار قرار دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1501

به "چرا الکسی ناوالنی به روسیه بازگشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا الکسی ناوالنی به روسیه بازگشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید