گام تازه همکاری های برقی ایران و روسیه

به گزارش سیلور 7، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: آغاز عملیات اجرایی نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان با استفاده از وام دولت روسیه، پل ارتباطی جدیدی برای توسعه همکاری های برقی میان دو کشور خواهد بود.

گام تازه همکاری های برقی ایران و روسیه

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: تهران و مسکو به نام دو کشور همسایه در کنار توسعه روابط راهبردی همواره در حال تلاش برای رفع موانع موجود در جهت ارتقای سطح همکاری های مالی و تجاری هستند که یکی از این موارد توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه انرژی به ویژه ساخت نیروگاه مشترک است.

وی افزود: عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار 1400 مگاواتی سیریک در حالی بیستم خردادماه با دستور رئیس جمهور آغاز شده که این پروژه قرار است با استفاده از وام دولت روسیه و از طریق پیمانکاران روسی و ایرانی در مدت زمان 55 ماه به صورت کامل به اتمام رسیده و در اختیار کارفرمای ایرانی قرار بگیرد.

طرزطلب اذعان داشت: در شرایطی که صنعت برق به دلیل عدم افزایش متناسب تعرفه فروش برق و تحریم های ظالمانه با کمبود جدی منابع مالی برای توسعه طرح های تولید برق روبه رو است، استفاده از شیوه های مختلف تأمین منابع برای پیشبرد پروژه های پیش بینی شده در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه بایستی 25 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور اضافه کرده گردد که سالانه سه هزار و 700 مگاوات و مجموعاً 18 هزار و 500 مگاوات از این رقم مربوط به نیروگاه های حرارتی است گفت: در همین ارتباط یکی از راه های پیش بینی شده در قانون برنامه توسعه برای احداث چنین ظرفیتی استفاده و جذب منابع مالی داخلی و خارجی است.

وی ادامه داد: برای احداث نزدیک به چهار هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی نو در هر سال، منابعی بالغ بر 3.5 میلیارد یورو صرفاً در حوزه تولید برق مورد نیاز است. این مهم در حالی است که تمامی منابع درآمدی شرکت تولید نیروی برق حرارتی در هر سال کمتر از یک ششم منابع مورد نیاز در بودجه پیش بینی شده است.

طرزطلب گفت: بدین منظور پس از گذشت چهار سال با رایزنی های اجرا شده مقرر شده است تا از میان اعتبار 1.4 میلیارد یورویی مورد نیاز برای ساخت نیروگاه سیریک، حدود 85 درصد آن یعنی 1.2 میلیارد یورو از طریق طرف روسی و مابقی از منابع داخلی دولت تأمین گردد.

وی افزود: اجرای طرح احداث نیروگاه سیریک با استفاده از منابع مالی خارجی با توجه به شرایط مالی حاکم بر کشور، کمبود منابع در دسترس دولت جهت هزینه کرد در پروژه های عمرانی و عدم دسترسی مستقیم کشور به منابع ارزی خود، مالی ترین روش تأمین مالی این طرح بوده است.

طرزطلب در تشریح مزایای استفاده از منابع مالی خارجی گفت: استفاده از منابع مالی خارجی مزایای متعددی از جمله ورود منابع مالی نو، حفظ نقش حاکمیتی دولت، عدم لحاظ ریسک سرمایه گذاری، شناخت کامل نحوه اجرای پروژه، کنترل کامل و متمرکز فنی و مالی، تطابق با نظام فنی و اجرایی کشور، پرداخت به موقع هزینه های طرح، اتمام پروژه با حداقل انحراف از برنامه زمان بندی در مقایسه با پروژه های مشابه، رعایت استاندارد های بین المللی از انعقاد قرارداد تا اجرا و بهره برداری از پروژه و اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: روش تأمین منابع مالی خارجی از طریق روش های مختلف می تواند به توسعه مالی کشور کمک کند. به طور مثال در حوزه سرمایه تأمین کننده مالی خارجی منابع مالی را به کشور میزبان می آورد، با توجه به آنکه بخش زیادی از این منابع در داخل کشور هزینه می گردد این امر باعث افزایش بهره وری نیروی کار، ایجاد اشتغال و درآمد در جامعه می گردد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی شرح داد: نیروگاه سیریک در یکی از منطقه ها محروم واقع در سواحل مکران در شرایطی ساخته خواهد شد که مطمئناً این طرح به نام قطب تأمین کننده یکی از مهم ترین زیرساخت های مورد نیاز برای رشد مالی سواحل مکران موجب شکوفایی ظرفیت های مالی این منطقه خواهد شد.

وی افزود: نیروگاه بخار 1400 مگاواتی سیریک استان هرمزگان دارای چهار واحد بخار 350 مگاواتی با راندمان ناخالص حدود 46 درصد است. بویلر نیروگاه از نوع Super Critical یک بار گذر با سوخت اصلی گاز و تأمین آب مورد نیاز نیروگاه از دریا صورت خواهد گرفت که برای تأمین آب مصرفی نیروگاه، آب شیرین کن MED با ظرفیت خروجی 210 مترمکعب در ساعت در دستور کار قرار گرفته است.

طرزطلب در خصوص دیگر مزایای اجرای این پروژه گفت: از مزایای این پروژه تصویب احداث خط لوله آب از پایین دست سرنی به شهرستان سیریک است که با مشارکت شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ظرف حداکثر شش ماه احداث و مشکل آب روستا های این شهرستان هم از این طریق رفع خواهد شد. براساس ارزیابی اجرا شده بالغ بر 30 روستای سیریک که با مشکل جدی تأمین آب روبرو هستند، با اجرای این پروژه از نعمت آب شرب پایدار برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: نیروگاه سیریک به نام یکی از گام های مؤثر و کلیدی در راستای توسعه همه جانبه این منطقه مهم و استراتژیک است و ساخت آن یکی از طرح های مهم ملی و توسعه ای برای این بخش از کشورمان خواهد بود که می تواند این منطقه بندری را توسعه داده و یقیناً جهش بزرگی در منطقه مکران ایجاد کند. جهشی که منجر به تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز منطقه مکران و ایجاد اشتغال قابل توجهی برای نیرو های جوان منطقه هم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: موضوع اشتغال همواره در این منطقه، مسئله اصلی مردم بوده است؛ بر همین اساس جذب نیروی بومی با آغاز طرح و تکمیل آن در اولویت است و از ظرفیت این جوانان به صورت حداکثری استفاده خواهد شد تا شاهد رشد و توسعه منطقه و نهایتاً ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان شایسته منطقه باشیم.

وی افزود: براساس برنامه ریزی اجرا شده امیدواریم بیش از سه هزار نفر در طول اجرای پروژه مشغول به کار شده و بیش از 40 درصد آن با مشارکت شرکت ها و پیمانکاران ایرانی به ویژه در تأمین تجهیزات و ساخت، اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1763

به "گام تازه همکاری های برقی ایران و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام تازه همکاری های برقی ایران و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید