6 تکنیک طلایی برای کاهش استرس در دانشجویان

به گزارش سیلور 7، راهکارهایی که بکارگیری آن ها می تواند بر کاهش استرس دانشجویان با توجه به بازگشایی دانشگاه ها در شرایط فعلی تاثیرگذار باشد.

6 تکنیک طلایی برای کاهش استرس در دانشجویان

مریم زمانی، مشاور و روانشناس در گفت وگو با درباره راه چاره هایی برای کاهش استرس دانشجویان با توجه به بازگشایی دانشگاه ها اظهار کرد: همه انسان ها از زمان قدیم تا به امروز ممکن است گاهی تحت فشار روانی زندگی کرده و یا دائم در حال تجربه این فشار ها باشند.

او اضافه نمود: ویژگی انسان رسیدن به تعادل است، همانطور که همه ما از نظر فیزیولوژیکی در زمان گرسنگی و تشنگی یا خستگی به رفع نیاز های خود با استفاده از غذا و خواب می پردازیم؛ در مورد فشار های روانی، تنش، استرس و اضطراب هم به دنبال رفع این مشکل هستیم.

زمانی شرح داد: فشار های روانی می توانند منجر به هیجان های منفی مانند استرس، اضطراب و در صورت پیشرفت تبدیل به افسردگی یا بیماری های خفیف و شدید به صورت مستقیم و غیر مستقیم شوند و بدن انسان را درگیر کنند که در این صورت فرایند درمان بسیار سخت خواهد شد.

بررسی ژنتیک

این روانشناس ادامه داد: بررسی ژنتیکی اولین تکنیک برای کاهش استرس است که برخی افراد به طور ژنتیکی به آن دچار هستند که در صورت موفقیت آمیز بودن این تکنیک، باید به مرحله دوم یعنی مصرف تاثیرگذار مکمل ها و ویتامین ها قدم بگذاریم، برای مثال ممکن است کمبود ویتامین B در برخی از افراد منجر به بروز استرس شود که در صورت تامین، کمک زیادی به افزایش انرژی و رفع استرس در افراد خواهد کرد.

فعالیت بدنی

زمانی درباره تاثیر ورزش بر کاهش استرس گفت: انجام ورزش یا فعالیت بدنی به صورت مستمر طی یک هفته توسط تردمیل یا سایر وسایل ورزشی، پیاده روی، طناب زدن، مراقبه، تمرینات تنفسی، تمرینات ذهن آگاهی و غیره به صورت روزانه تاثیر بسزایی در کاهش استرس خواهد داشت؛ چرا که بعد از دوران کرونا تعداد مراجعه افراد استرسی نسبت به گذشته بیشتر شده و با انجام این تکنیک ها توانسته ایم میزان استرس آنان را کنترل کرده و کاهش دهیم.

یادداشت برداری

او اضافه نمود: یادداشت برداری راه چارهی دیگر در جهت کنترل استرس دانشجویان است که ما متخصصان با وارد شدن به شناخت افراد، دیدگاه آنان را تغییر می دهیم؛ برای مثال ممکن است دانشجویی شب امتحان استرس برگزاری آن را داشته باشد که با نوشتن نکات و جنبه های مثبت و منفی در یک جدول می توان شدت آن را کاهش داد.

این روانشناس اضافه نمود: جنبه های منفی نکاتی هستند که به ذهن افراد خطور کرده و دائما ذهن آنان را به ناموفق بودن عملکردشان در جلسه امتحان سوق خواهد داد و جنبه های مثبت هم باعث افزایش اعتماد به نفس و انرژی در آنان می شود، در واقع جنبه های مثبت از نگرانی افراد کم می کند، برای مثال اگر فردی با 3 بار مرور مطالب درسی توانسته در گذشته امتحان موفقی داشته باشد، نگرانی کنونی او در حال حاضر بی دلیل است و با انجام این تکنیک دلواپسی را از خود دور خواهد کرد؛ بنابراین یادداشت برداری تاثیر زیادی در کاهش استرس افراد خواهد داشت.

حمایت های اجتماعی

زمانی با اشاره به تاثیر حمایت های اجتماعی در کاهش استرس دانشجویان اظهار کرد: ارتباط استادان با دانشجویان و حمایت آنان تاثیر زیادی در کاهش استرس دانشجویان خواهد داشت؛ برای مثال استادان اگر از همان ابتدا بارم نمره دانشجویان از دروس یا کنفرانس را ارائه دهند، تکلیف دانشجو مشخص شده و قابلیت های فردی دانشجویان افزایش پیدا کرده و فشار های روانی و نگرانی ها کم می شود.

همدلی و همراهی

او شرح داد: دانشجویان و دانش آموزان سال های طولانی تجربه برگزاری کلاس ها به صورت حضوری را داشته اند و اکنون با توجه به شیوع ویروس کرونا آموزش ها مجازی شده اند که در این صورت لازم است تا استادان به علت ناآشنا بودن این فرایند و مجازی شدن آموزش ها با اندیشیدن تدابیر از میزان استرس دانشجویان کم کنند.

برنامه ریزی های کوتاه مدت

زمانی درباره برنامه ریزی های کوتاه مدت در کاهش استرس دانشجویان گفت: اگر دانشجویان از اول ترم تحصیلی برنامه ریزی کوتاه مدتی برای مطالعه دروس خود داشته باشند دیگر شب امتحان با هیچ مسئله ای روبرو نخواهند بود، همچنین برنامه ریزی بلند مدت هم تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس دانشجویان خواهد داشت که برای یک ترم تحصیلی کفایت می کند تا دانشجو به خوبی دروس خود را بگذراند.

  • 43 درصد از دانشجویان ایرانی با استرس دست و پنجه نرم می کنند
  • امداد های غیبی برای دانشجویان؛ معضل آزمون های مجازی
  • کنکور عامل استرس و اضطراب در دانش آموزان/ باید نشاط در محیط دانشگاهی جریان داشته باشد
  • بهترین روش های بدون دارو برای کاهش استرس
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1298

به "6 تکنیک طلایی برای کاهش استرس در دانشجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 تکنیک طلایی برای کاهش استرس در دانشجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید