افزایش بستری بیماران کرونایی در سنین 20 تا 29 سال در تهران ، بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی تهران

به گزارش سیلور 7، فرمانده ستاد مقابله با کرونا ضمن اشاره به افزایش آمار بستری بیماران 20 تا 29 ساله در تهران گفت: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی گزارش شده است.

افزایش بستری بیماران کرونایی در سنین 20 تا 29 سال در تهران ، بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی تهران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، وبینار بین المللی بررسی فرایند بالینی و تشخیصی اپیدمیولوژیک کرونا در ایران و اروپا با ارائه گزارشی از سوی دکتر علیرضا زالی، رییس این وبینار در خصوص شرایط کنترل اپیدمی کووید-19 در تهران آغاز شد.

دکتر زالی در ابتدا، به اشتراک گذاشتن تجارب و اندیشه ها و ممارست های تیمی در این نوع گردهمایی ها را به عنوان نماد و سنبلی از عرصه همکاری مشترک همگرایانه دانست.

وی در ادامه ضمن تشریح برخی از خصوصیات جمعیتی و اقتصادی پایتخت، مطرح نمود: بالاترین جمعیت کشور، در استان تهران و به طور خاص در شهر تهران است و علاوه بر قدر مطلق بالای جمعیتی بعد از خمینی شهر، بهارستان و شهر تهران بالاترین چگالی تراکم جمعیتی را به خود اختصاص می دهد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران مطرح نمود: توزیع جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی کاملا متفاوتی در مناطق 22 گانه پایتخت حاکم است. حاشیه های شهر در قسمت های شرقی، جنوبی و غربی استان تهران یکی از چالش های استقرار یک شبکه بهداشتی عدالت محور هستند.

وی از وجود پدیده زیست گاه غیررسمی در 13 تا 17 درصد از برخی مناطق شهر تهران خبر داد و افزود: پدیده هایی همچون حضور معتادین متجاهر در سطح شهر از دیگر نقاط برجسته آسیب های اجتماعی است؛ طبق گزارشات بالغ بر 18 هزار معتاد متجاهر در تهران مورد شناسایی قرار گرفته اند و یکی از چالش های بهاشتی ابتدای سال جاری، آزاد شدن برخی از این معتادین بود که خوشبختانه با تلاش جمعی اسکان و غربالگری بخش زیادی از آن ها صورت گرفت.

به گفته زالی، پدیده هایی مثل زباله گردی، بچه ها کار و مواردی از این قبیل یکی از نقاط برجسته ای است که به عنوان آسیب های اجتماعی کلانشهر تهران مورد توجه است.

فرمانده ستاد مابله با بیماری کرونا در تهران، اظهار کرد: بالاترین آمار سکونت افراد غیر ایرانی و اتباع غیرمجاز فاقد کارت اقامت، مربوط به استان و شهر تهران است که چالش های جدی محسوب می شود.

وی همچنین با بیان اینکه وجود دستگاه های مختلف اجرایی در استان هم شرایط را سخت تر می کند، گفت: بالغ بر 25 دستگاه اجرایی به نوعی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت دخالت دارند که از اولویت های روز های ابتدایی تشکیل ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ایجاد هماهنگی بین این 25 دستگاه و 346 خرده نهاد اجرایی، امنیتی، انتظامی و قانونی بود.

900 هزار نفر از متروی تهران استفاده می کنند

زالی افزود: در حال حاضر در تهران روزانه بالغ بر 900 هزار نفر از مترو و یک میلیون و 600 هزار نفر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند که جمعیتی معادل 2 استان است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، از ورود روزانه بالغ بر 400 هزار خودرو به شهر تهران از بخش غربی استان خبر داد و افزود: جمعیت شناور در روز های اخیر بالغ بر یک میلیون نفر گزارش شده است؛ یعنی معادل جمعیت یک استان روز ها وارد شهر و شب ها از شهر خارج می شوند.

به گفته وی، به دلیل هم جواری استان تهران با استان قم، البرز، سمنان و مازندران کنترل اپیدمی سخت تر است.

شرایط نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

زالی شرح داد: طبق منحنی شرایط عمومی دنیای آمریکای شاقتصادی و جنوبی و تا حدی هم کشور های آفریقایی و آسیایی، که ما جزو آن هستیم، شیوع بیماری رو به رشد است و تعداد موارد ابتلا و موارد مرگ هم سیر فزاینده ای را در پیش گرفته است.

وی با اشاره به منحنی سینوسی ابتلای روزانه و مرگ و میر در تهران، مطرح نمود: شهر های کشور از لحاظ میزان ابتلا، بستری، مرگ و میر با معدل سازی وزارت بهداشت از شاخص های مربوطه مورد تحلیل قرار داده است و بر اساس این شاخص ها شرایط شهر را اعلام می کنند؛ استان و شهر تهران در روز های اخیر در شرایط قرمز قرار گرفته است. کرج نیز مشابه همین شرایط دارد که کار را برای پایتخت سخت تر می کند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، ادامه داد: با توجه به داده های اسفندماه، در هفته سوم و چهارم شیوع بیماری به اوج خود نزدیک شد و به تدریج با اعمال تعطیلی های هدفمند و محدودیت ها، سیر نزولی را تجربه کردیم. البته مجدد در هفته سوم وچهارم خردادماه آمار ابتلا رو به افزایش گزارش شد.

زالی ثبت بالاترین میزان مرگ و میر در پایتخت را در 28 اسفندماه دانست و افزود: در 11 فروردین هم موجی از مرگ و میر را تجربه کردیم که به فرایند کاهی را در پیش گرفت و اخیرا مجددا رو به افزایش است. این شرایط در تعداد بستری ها نیز صادق است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران اظهار کرد: تلاش کردیم R0 را به عنوان بحث مهمی برای کنترل اپیدمی مورد توجه قرار دهیم. همچنین در تحلیل اپیدومیولوژی ها امواج بعدی از لحاظ زمانی با کاهش ترس از بیماری همراه است.

وی در خصوص توزیع نسبی گروه های سنی افرادی که در تهران از ابتدای اسفندماه بستری شدند، گفت: بیشترین گروه سنی بستری، افراد بین 50 تا 59 سال و گروه دوم افراد بین 30 تا 39 سال بود، اما در دو هفته اخیر شاهد افزایش بستری گروه سنی 20 تا 29 سال هستیم؛ 58 درصد آمار بیماران بستری را اقایان تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اینکه از مجموعه بیمارانی که تا 5 مرداد ماه در تهران بستری شدند، 61 درصد ترخیص شدند و تا به امروز 7,7 درصد از بیماران فوت کرده اند، گفت: 21 درصد آمار فوتی ها در گروه سنی 90 سال به بالا و 18 درصد در گروه سنی 80 تا 89 سال رخ داده است. بالاترین میزان فوتی بین گروه سنی 70 تا 79 سال و بعد 60 تا 69 سال بوده است و در گروه های سنی پایین تر میزان کمتری از مرگ و میر را شاهد بودیم.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، R0 برای مدتی طولانی زیر یک بود و در 10 فروردین ماه به 0,7 رسید، اما در روز های اخیر سیر صعودی پیدا کرده است.

زالی از جمع آوری اطلاعات 50 هزار بیمار ترخیصی در تهران خبر داد و افزود: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی گزارش شده است. در این مناطق شرایط اجتماعی، اقتصادی و امکاناتی متفاوتی نسبت به سایر مناطق مشاهده می شود.

وی ادامه داد: نانوایی ها در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، آسیب پذیرترین صنف شناخته شده اند و بعد از آنها، سوپرمارکت ها این شرایط را دارند.

زالی شرح داد: طبق نظرسنجی اخیری که با همکاری شهداری تهران اجرا شده، 73 درصد مردم معتقدند ویروس کرونا در تهران ضعیف نشده است. همچنین بخش قابل توجهی از والدین گفتند در صورت بازگشایی مدارس، فرزندانشان را به کلاس درس نمی فرستند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا با اشاره به اینکه طبق مطالعات بخش قابل توجهی از مردم از رفتن به مساجد در صورت بازگشایی در زمان شیوع، امتناع می کنند، گفت: بسکمک از افراد معتقدند در مکان های عمومی، شرایط بهداشتی مطلوب نیست.

زالی مطرح نمود: 52 درصد مردم موافقند پارک ها آرایشگاه ها مراکز تفریحی و ورزشی همچنان بسته بمانند که این آمار نسبت به اسفندماه کاهش داشته و فرایند عادی سازی را نشان می دهد. همچنین 56 درصد مردم ابراز کردند به علت طولانی شدن اپیدمی ملاحظات را کمتر رعایت می کنند؛ که این نکته قابل توجهی است.

وی در ادامه در خصوص دیگر نتایج نظرسنجی های اخیر، شرح داد: بخش زیادی از مردم گفتند درصورت تمدید محدودیت ها، در دورهمی شرکت می کنند و به سفر می فرایند.

زالی افزود: 64 درصد مردم احساس ناامیدی شدید نمی کنند. در مقابل 35 درصد از مردم اظهار کردند دچار افسردگی و اضطراب شده اند و بخش قابل توجهی از آن ها به واسطه این بحران کاهش درآمد داشته اند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا با بیان اینکه در تهران بالغ بر 44 درصد مردم برای کار و خرید های روزانه تردد می کنند، گفت: بخش زیادی از مردم معتقدند فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی قابلیت اجرا ندارد.

ممکن است تا سه سال آینده دنیا درگیر این اپیدمی باشد

زالی درباره آینده کشور و کنترل بحران کووید-19، شرح داد: با توجه به اینکه تولید واکسن و داروی درمان این بیماری در آینده نزدیک در دسترس نخواهد بود، باید مدل زندگی مطابق با آن را فراگرفت و همچنان رعایت دستورالعمل های بهداشتی را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به اینکه حداقل تا سه سال آینده عرصه دنیای با این پدیده رو به رو خواهد بود، ادامه داد: در دنیا و در کشور با مدیریت یکپارچه، اتکا به شواهد و مستندات علمی، بهره جستن از تجارب کشور های پیروز و توجه به توصیه های اکید و موثر سازمان بهداشت دنیای می توان تا حد زیادی این مشکل را کنترل کرد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، اظهار کرد: در برخی کشور ها به خوبی این جریان مدیریت شده است، اما تعدادی از کشور ها موج اول را پشت سر گذاشته و وارد موج دوم شده اند و برخی دیگر از کشور ها نیز همچنان در موج اول هستند.

وی شرح داد: در عرصه ملی و استانی در تلاش هستیم با طراحی سیستمی کارا، این بحران را مدیریت کنیم. البته کماکان افزایش آموزش عمومی و مشارکت مردم وجود دارد. همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند کمک کننده باشد و از طرف دیگر شناسایی موارد ابتلا، ایزوله سازی و پیگیری ارتباطات فرد آلوده و قرنطینه سازی هوشمند نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان یکی از سیاست های روشن ستاد را استفاده از فناوری نوین گفت و گفت: با کمک دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت علوم، بخش های زیادی از شرکت های دانش بنیان در بحث پیشگیری، درمان و غربالگری وارد عمل شده اند. همچنین استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها، به ویژه شهرداری، در این جهت بسیار کمک کننده بوده است و به طور قطع این ارتباطات گسترش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1188

به "افزایش بستری بیماران کرونایی در سنین 20 تا 29 سال در تهران ، بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بستری بیماران کرونایی در سنین 20 تا 29 سال در تهران ، بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید