برگزاری جلسات دستمزد 1400

به گزارش سیلور 7، تهران (پانا) - عضو شورای عالی کار با بیان اینکه جلسه دوم کمیته دستمزد دوشنبه برگزار می گردد، گفت هنوز زیرساخت ها برای اجرای مزد منطقه ای فراهم نشده ، از این رو اجرای این مولفه به سال جاری یا سال بعد نمی رسد.

برگزاری جلسات دستمزد 1400

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش مهر، محمدرضا تاجیک در خصوص زمان برگزاری کمیته دستمزد اظهار کرد: جلسه دوم کمیته دستمزد برای آنالیز دوشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد تا چارچوب های اولیه برای سال جدید معین گردد.

عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: در جلسه قبلی بحث مزد منطقه ای از سوی نمایندگان کارفرماها مطرح شد. نمایندگان کارفرماها می گویند با توجه به توضیح ماده 139 و 140 قانون کار که به اجرای مزد منطقه ای اشاره دارد، باید برای امسال یا سال آینده به صورت پایلوت اجرا گردد.

وی ادامه داد: این در حالی است که هنوز زیرساخت های این کار در کشور ایجاد نشده است و حتی برای اجرای آزمایشی هم باید زیرساخت وجود داشته باشد. این موضوع ابتدا باید در مرکز پژوهش های مؤسسه تأمین اجتماعی با همکاری مؤسسه کار و تأمین اجتماعی با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی آنالیز گردد زیرا برای تغییر رویه ها احتیاج به مطالعات بیشتر دارد.

تاجیک با بیان اینکه اجرای مزد منطقه ای به سال آینده نمی رسد، گفت: 40 سال پیش مزد منطقه ای اجرا شد اما بازخورد خوبی نداشت از این رو لغو شد. در ذهن کارفرماها این است که تهران بالاترین تورم را دارد و استان های دیگر تورم پایین تری دارند و مزد کمتری باید بگیرند، این در حالی است که اولاً باید اشاره گردد که تورم در استان های دیگر بعضاً بیشتر از تهران است و به عنوان مثال استان ایلام پارسال بالاترین نرخ تورم را داشت و از سویی دیگر نیز باید در نظر داشت که رکن اصلی معین مزد، هزینه سبد معیشت کارگران است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار توضیح داد: در واقع زمانی می توان در خصوص مزد منطقه ای صحبت کرد که بتوان هزینه حداقلی زندگی کارگر را تأمین کرد. در حال حاضر طبق برآوردها هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری با بعد 3.3 نفر جمعیت، حدود 10 میلیون تومان است. یعنی یک خانوار کارگرای با متوسط تعداد 3.3 نفر اعضای خانوار، ماهانه 10 میلیون تومان برای معیشت خود هزینه می نماید.

تاجیک گفت: ما مخالف مزد منطقه ای نیستیم اما باید ابتدا با مطالعات گسترده، زیرساخت ها فراهم گردد و دستمزد به شکلی باشد که سبد معیشت کارگر را پوشش دهد؛ سپس مزد منطقه ای اجرا گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1475

به "برگزاری جلسات دستمزد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جلسات دستمزد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید