بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف گردد، لزوم تحقیق و پژوهش

به گزارش سیلور 7 به نقل از روابط عمومی صداوسیما، عبدالعلی علی عسکری رییس رسانه ملی در افتتاحیه اولین همایش ملی مطالعات پیمایشی و افکار سنجی در ایران مطالعه افکار عمومی را بسیار مهم و موضوع درجه یک جهانی برشمرد.

بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف گردد، لزوم تحقیق و پژوهش

رییس سازمان صداوسیما در این همایش بر اهمیت موضوع تحقیقات و نظرسنجی که عامل مهمی برای تحقیقات در کشور است، تاکید نمود و گفت: سازمان صداوسیما با افکار عمومی ملت ایران و سایر ملت ها سر و کار دارد و حیات رسانه ملی به این است که بتواند با مخاطبان تعامل کند.

وی اضافه نمود: مطالعه افکار عمومی بسیار مهم، موضوع درجه یک جهانی است و برای کشور ما هم درجه یک است پس تحقیقات و مطالعاتی که درباره افکار عمومی است، فوق العاده اهمیت دارد.

رییس رسانه ملی با توصیف اوضاع کنونی کشور که در میدان نبرد فرهنگی با دشمنان قرار گرفته است، گفت: این نبرد از جنس افکار عمومی و افکار عمومی پایه است.

وی اضافه نمود: دشمنان کوشش و هزینه می نمایند که در افکار عمومی ما نفوذ نمایند تا به اهدافشان برسد که اقدامی هویتی- فرهنگی و حتی در رده اقدامات امنیتی است.

رییس رسانه ملی با اشاره به معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نظارت بیان نمود: در این معاونت سه عنصر تحقیق، برنامه ریزی و نظارت را در کنار هم آوردیم که با پژوهش احتیاج جامعه را دریابد و با مهندسی پیغام مورد نظر را یافته و نتیجه را در اختیار بخش فراوری قرار دهد. بر این اساس پایه فراوری و برنامه سازی باید بر مبنای پژوهش و تحقیقات باشد.

علی عسکری با تاکید بر لزوم مطالعات اجتماعی ساخت برنامه ها گفت: اگر به این امر توجه نکنیم کار ما بسیار کم اثر و یا بی اثر می گردد و در واقع تیری در تاریکی است.

وی با بیان اینکه رسانه ای که پشت صحنه اش تحقیقات نداشته باشد، هیچ است، اظهار کرد: ما باید جامعه را بشناسیم و بدانیم جامعه چه می گوید، ما چه می فرستیم و چه بازخوردی دارد از همین رو بودجه سازمان نباید صرف کارهای ضعیف و بدون پشتوانه پژوهشی گردد.

رییس رسانه ملی بهره مندی روش ترسیم دیاگرام های علت و معلولی را در زمینه پژوهش ها روشی متناسب با موضوع پژوهش در رسانه ملی دانست و گفت: باید با این روش ارتباط پدیده ها را با هم بفهمیم و آن را به برنامه سازان یاد دهیم. باید برای تمام عوامل تحلیل داشته باشیم تا بتوانیم راه چاره درستی ارایه دهیم.

علی عسکری پژوهش را پایه اصلی غالب برنامه های رسانه ملی دانست و بیان نمود: بیشتر فراوریات سازمان از پشتوانه پژوهشی برخوردارند و برای آن حتی در نگارش فیلمنامه ها بودجه می گیرند بنابراین مطالعات و تحقیقات پراکندگی دارند اما انسجام آن به مرکز تحقیقات است که زیرساخت های عمده، تحلیل ها، درک عمیق و... را باید از این مرکز به سازمان منتقل کرد.

وی خطاب به مدیران مرکز تحقیقات گفت: تمام کارهای تحقیقاتی در سراسر سازمان زیرمجموعه شما هستند و شما باید در تمام بخش های سازمان فعال باشید و موج آفرینی پژوهشی کنید.

رییس رسانه ملی تاکید نمود: مرکز تحقیقات باید سند اقدام و سیاستنامه اش را به طور مداوم درباره تمام موضوعات کشور منتشر کند. کسی که می خواهد در رسانه کار کند و اثرگذار باشد باید در قله دانش قرار بگیرد و مهمترین جایی که باید تراز خودش را حفظ کند مرکز تحقیقات است.

وی در سرانجام از پژوهشگران مرکز تحقیقات خواست فعالانه کار نمایند و به اینکه هر هفته، هر ماه و هر سال گزارش کاری ارایه دهند و متعهد باشند تا میزان اثرگذاری این پژوهش ها بر برنامه ها روشن گردد.

در این همایش از پژوهشگرانی چون فرامرز رفیع پور و مرتضی کتبی که سالیان متمادی و در طول 50 سال فعالیت پژوهشی در کشور کوشش نموده اند با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

در سرانجام نیز از 4 عنوان کتاب های منتشر شده مرکز تحقیقات با عنوان های نقشه راه، چهل منزل انقلاب، ایران نما و نظر سنجی انتخابات ریاست جمهوری 1396 رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 115

به "بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف گردد، لزوم تحقیق و پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف گردد، لزوم تحقیق و پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید