تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد؟

به گزارش سیلور 7، نایب رئیس کانون بازنشستگان مشهد بر ضرورت تامین اعتبار همسان سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه 98 تاکید نمود و از کمیسیون تلفیق مجلس خواست با مساعدت بیشتری بودجه مورد احتیاج را تصویب کند.

تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد؟

رحمت اله پورموسی در گفت وگو با سیلور 7، با اشاره به ارسال لایحه بودجه به مجلس اظهارکرد: در لایحه بودجه سال آینده موضوع افزایش حقوق بازنشستگان متناسب با نرخ تورم دیده نشده و همسان سازی حقوق بازنشستگان با کمبود اعتبار روبرو شده است.

وی ادامه داد: بارها تاکید نموده ایم که در کشور مشکل قانون نداریم و قانون به وفور وضع می گردد ولی متاسفانه در اجرا دچار مشکل هستیم در حالی که بسیاری از کشورها، قبل از اجرای قانون، آن را به طور آزمایشی اجرایی می نمایند تا بازخوردها و معایب و مزایای آن را شناسایی نمایند.

نایب رئیس کانون بازنشستگان مشهد با اشاره به ماده 12 قانون برنامه ششم، گفت: بر اساس این ماده، دولت مکلف شده در طول اجرای این قانون، بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را بپردازد و سازمان تامین اجتماعی نیز حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را در طول اجرای قانون متناسب سازی کند.

پورموسی تاکید نمود: با وجود آن که برخی از مواد قانون برنامه ششم عملیاتی شده ولی نزدیک دو سال است که همسان سازی حقوق بازنشستگان به دلیل نبود اعتبار اجرا نمی گردد و تکلیف طلب 150 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت هم تعیین نیست.

وی با بیان این که درصد بسیاری از بازنشستگان با نان بخور نمیز گذران زندگی می نمایند، ادامه داد: سال گذشته که تورم کنترل شده بود، دستمزد کارگران و بازنشستگان 19.5 درصد افزایش پیدا کرد اما اکنون که شرایط اقتصادی خاصی را تجربه می کنیم و قیمت برخی اقلام و مایحتاج ضروری خانوارها چندین برابر شده، افزایش حقوق کارکنان دولت 20 درصد اعلام می گردد و تعیین نیست درصد افزایش حداقل مزد کارگران و مستمری بگیران چقدر خواهد بود؟

نایب رئیس کانون بازنشستگان مشهد اظهار داشت: متاسفانه در طول سالهای اخیر برای مسکن کارگران و بازنشستگان اقدامی صورت نگرفته تا بخشی از هزینه های مسکن و اجاره بها را پوشش دهد، از طرفی یارانه ها هم در بودجه 98 تغییر ننموده است و همسان سازی حقوق بازنشستگان بلاتکلیف باقی مانده است. در چنین شرایطی چه کاری می توان برای بهبود معیشت کارگران و بازنشستگان انجام داد؟

به گفته پورموسی، افزایش مستمری بازنشستگان پس از پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی و تایید هیات امنای سازمان، باید در هیات وزیران تصویب گردد و بعد از آن دولت، حقوق بازنشستگان را افزایش بدهد.

وی در انتها از کمیسیون تلفیق مجلس خواست تا در راستای ماده 12 قانون برنامه ششم با مساعدت بیشتری بودجه لازم برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان را تصویب کند.

به گزارش سیلور 7، سازمان تامین اجتماعی پیش از این اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تا انتها سال 97 را به پرداخت شدن بدهی دولت به تأمین اجتماعی منوط نموده بود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته گفته بود سازمان تامین اجتماعی هنوز بودجه سال 98 خود را در هیات امنا تصویب ننموده است. به اعتقاد وی برای اجرای همسان سازی به 30 هزار میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 120

به "تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید