خانم ها مراقب خونریزی های غیر طبیعی باشند

به گزارش سیلور 7، سیناپرس/یک متخصص زنان و زایمان نسبت به خونریزی های غیر طبیعی خانمها در سیکل قاعدگی هشدار داد.

خانم ها مراقب خونریزی های غیر طبیعی باشند

دکتر صغری ربیعی اظهار کرد: خونریزی های غیر طبیعی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد که باید خانمها به این مهم توجه ویژه داشته باشند، چرا که بعضی از این خونریزی ها ریز فاکتور هایی برای ابتلا به سرطان محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه سرطان رحم به سرعت علامتدار می گردد، اظهار کرد: خونریزی غیر طبیعی نخستین علامت سرطان رحم است، اما نباید هر نوع خونریزی را فاکتوری برای سرطان رحم برشمرد.

وی توضیح داد: فردی که خونریزی غیر طبیعی دارد باید توسط پزشک معالج آنالیز گردد و با توجه به سن بیمار، سابقه خانوادگی اقدامات لازم برای شخص انجام گردد.

پلی کیستیک فاکتور ابتلا به سرطان آندومتر

ربیعی در ادامه بیان کرد: افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارند و دیواره رحم آنها تحت تاثیر هورمون ها ضخامت پیدا نموده است، فاکتورهای ابتلا به سرطان آندومتر را داشته و بهتر است این گروه ، توسط پزشک معاینه شوند و پیگیر امر درمان باشند.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه افراد درگیر با سندروم تخمدان پلی کیستیک در صورت روبرو شدن با خونریزی غیر طبیعی باید به پزشک مراجعه نمایند، اعلام نمود: پرشک معالج آنالیز های لازم را انجام می دهد و در صورت احتیاج بیوپسی از آندومتر آنها اجرا شده تا از عدم ابتلا به سرطان رحم یا ابتلا به آن اطمینان حاصل کند.

وی تاکید نمود: افرادی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند و تخمک گذاری آنها اختلال دارد تنها هورمون استروژن در آنها ترشح می گردد که به این ترتیب باید به طور مداوم توسط پزشک معالج معاینه شوند و از خود مراقبت نمایند.

این متخصص توضیح داد: افرادی که خونریزی غیر طبیعی دارند و دارای فشار خون بالا یا دیابت هستند باید آندومتر آنها آنالیز گردد.

وی با اشاره به اینکه آندومتر لایه فعال در داخل حفره رحم محسوب می گردد که از ابتدای سیکل قاعدگی آغاز به ضخامت میکند و با عدم بارداری آغاز به ریزش می نماید، گفت: این لایه تحت تاثیر هورمونهایی که ترشح می گردد در طول سیکل قاعدگی ضخیم می گردد.همچنین در سیکل پنجم قاعدگی ضخامت لایه آندومتر حداکثر 5 میلی متر می گردد و از روز پنجم قاعدگی به بعد تحت تاثیر هورمون استروژنی که از تخمدان ترشح می گردد، آغاز به افزایش ضخامت می نماید و تا اواسط سیکل قاعدگی به 13 یا حداکثر 15 میلی متر می رسد که در نهایت هورمون پروژسترون روی دیواره رحم اثر نموده و ضخامت بافت آندومتر نیز محکمتر می گردد.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: اندازه ضخامت آندومتر در طول قاعدگی ممکن است به 18 تا 20 میلی متر افزایش یابد ؛ در صورتیکه حاملگی اتفاق نیفتد در روزهای 14 تخمک گذاری آماده ریزش می گردد و فرد دچار خونریزی می گردد.

وی اعلام نمود: در صورتیکه خانمی سونوگرافی انجام دهد و دارای ضخامت لایه رحم باشد آن را غیر طبیعی تلقی نمی کنیم ، چرا که چندمین روز سیکل قاعدگی حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه خونریزی در شرایطی غیر طبیعی محسوب می گردد که طولانی بوده و میزان آن زیاد یا کم باشد، تاکید نمود: در این موارد اندازه آندومتر مورد توجه قرار می گیرد که پزشک با معاینه به امر درمان می پردازد و در بعضی موارد کورتاژ انجام می گردد.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه اگر فردی پولیپ در رحم داشته باشد، علت ضخامت ممکن است ناشی از پولیپ مورد نظر باشد، اظهار کرد: تمامی این موارد توسط پزشک معالج مورد معاینه قرار می گیرد و در صورت احتیاج پیگیری های بعدی در امر درمان صورت می گیرد.

دکتر ربیعی به ضخامت آندومتر در دوران یائسگی اشاره و تاکید نمود: در این دوره هیچ هورمونی ترشح نمی گردد، بنابراین انتظار می رود دیواره رحم رو به نازک شدن پیش برود، بنابراین در صورتیکه خانمی در این سن با ضخامت دیواره رحم روبرو گردد غیر طبیعی بوده و باید پیگیری گردد.

وی با بیان اینکه ایجاد نگرانی در خانمهایی که به سن یائسگی نرسیده اند، درست نیست ، اعلام نمود: به طور طبیعی ضخامت آندومتر در افرادی که سیکل قاعدگی در آنها اتفاق می افتد در طول چرخه رو به افزایش بوده و هر نوع افزایش ضخامت را نباید غیر طبیعی جلوه دهیم چرا که تاریخ چرخه قاعدگی بسیار حائز اهمیت است.

منبع: همگردی
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1584

به "خانم ها مراقب خونریزی های غیر طبیعی باشند" امتیاز دهید

1 کاربر به "خانم ها مراقب خونریزی های غیر طبیعی باشند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانم ها مراقب خونریزی های غیر طبیعی باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید