خطیب زاده: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم

به گزارش سیلور 7، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به موضع گیری مداخله جویانه انگلیس درباره توانمندی دفاعی کشور توضیح داد: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم.

خطیب زاده: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سعید خطیب زادهسخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (آدینه) ضمن رد موضع گیری مداخله جویانه وزارت امور خارجه انگلیس در خصوص توانمندی دفاعی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین المللی و مطابق نیازهای دفاعی خود عمل می نماید و لذا نه تنها اینگونه موضع گیری ها و اظهارات، مداخله در امور داخلی ایران به شمار میرود بلکه حاکی از ادامه سیاست یک بام و دو هوای لندن است.

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه انگلیس، امروز آدینه خشم خود را از شلیک همزمان 16 موشک بالستیک در رزمایش بزرگ پیغامبر اعظم 17 در ایران ابراز کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه نمود: این کشور در حالی که در یک رقابت بی انتها برای فروش مخرب ترین سلاح ها به منطقه غرب آسیا و دیگر منطقه ها بحران زده دنیا است و بدون توجه به مقررات عدم اشاعه پیمان های نظامی مانند اوکاس را منعقد می نماید، در همان حال در خصوص تمرین های نظامی معمول ایران اظهار نگرانی می نماید.

ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به گواه هزاران ساعت بازرسی و گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی تماما صلح آمیز بوده و ایران هیچ برنامه ای برای مصارف نظامی انرژی هسته ای نداشته و ندارد که بخواهد برنامه موشکی خود را برای آن طراحی کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: انگلیسی ها بهتر از هر طرف دیگری می دانند که برنامه موشکی ایران است به هیچ وجه با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و مفاد آن ارتباطی ندارد.

وی اضافه نمود: این بریتانیا است که با تفسیر به رای قطعنامه 2231 عملا مفاد آن را نقض می نماید.

سعید خطیب زاده با محکوم کردن کوشش مقامات بریتانیایی برای القای تهدید ایران در منطقه گفت: آنچه به بی ثباتی و ناامنی در منطقه دامن زده و از جمله فاجعه انسانی در یمن را به وجود آورده، اشتهای سیری ناپذیر بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی به فروش حجیم تسلیحات پیشرفته به بعضی کشورهای منطقه، آن هم با آگاهی کامل از نقض حقوق بین الملل به ویژه حقوق بشردوستانه در کاربرد این تسلیحات، است. لذا آنها هستند که در پیشگاه مردم مظلوم منطقه و جامعه بین المللی بایستی در قبال افزایش بی ثباتی و ناامنی در منطقه جوابگو و مسئول باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در انتها تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیرد و نه در خصوص آن مذاکره می نماید.

به گزارش فارس، در بیانیه وزارت خارجه انگلیس آمده است: ما استفاده ایران از موشک های بالستیک در پرتاب آزمایشی را که انجام آن امروز تأیید شد، محکوم می کنیم.

وزارت امور خارجه انگلیس مدعی شد: این پرتاب ها نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می گردد که از ایران می خواهد هیچ گونه فعالیتی در رابطه با موشک های بالستیک قادر به حمل تسلیحات اتمی، از جمله انجام پرتاب موشک با استفاده از فناوری موشک های بالستیک را انجام ندهد.(اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز امروز در اینستاگرام نوشت: رزمایش پیغامبر اعظم (ص) علاوه بر آنکه جلوه ای از عزم خدشه ناپذیر ما برای دفاع مستحکم از میهن اسلامی و پاسخ کوبنده به دشمنان این آب و خاک است، حاوی پیغام برادری و امنیت به کشورهای دوست و همسایه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1989

به "خطیب زاده: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می گیریم و نه درباره آن مذاکره می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید