دعای لاغر شدن در سیره ائمه معصومین (ع)

به گزارش سیلور 7، دعای لاغر شدن از راهکارهایی است که افراد چاق یا دارای اضافه وزن به دنبال آن می فرایند. دعای لاغر شدن نباید باعث بشود که این افراد فریب بخورند.

دعای لاغر شدن در سیره ائمه معصومین (ع)

حتما شما هم به این نتیجه رسیده اید که بسیاری از رژیم های لاغری کارآیی چندانی نداشته و حتی بعضا عوارض ناگواری برای فرد به دنبال خواهند داشت. مطابق توصیه های پزشکی سنتی بهترین روش برای این کار کنترل تغذیه و استفاده از مواد مغذی مفید می باشد نه استفاده از دعای لاغر شدن!

راه چاره امام رضا (ع) جایگزین دعای لاغر شدن

امروزه بعضی از کارشناسان برای کاهش وزن بدن، حذف وعده شام را توصیه می نمایند؛ اما همچنان که در روایات نیز اشاره شده شام نخوردن خود باعث ضعف بدن شده و ضعف عصبی و عضلانی و حالت شبه افسردگی در افراد به وجود می آورد. از این رو توصیه امام رضا (ع) به عنوان یک روش اصولی برای کنترل وزن، کاستن از حجم غذای شام و نه ترک کامل آن است. آن حضرت می فرماید: کسی که می خواهد سالم و بدنی سبک و کم گوشت داشته باشد از شام اش بکاهد.

به جای دعای لاغر شدن از مقدار غذای شب تان بکاهید!

مواد غذایی جانشین دعای لاغر شدن

دارچین: در این میان گیاهان خوراکی و چاشنی ها که حفظ سلامت اعضای مختلف بدن را به عهده دارند می توانند در کنترل وزن نیز بسیار موثر باشند؛ یکی از این گیاهان مفید دارچین است.

کارشناسان تغذیه معتقدند مواد طبیعی بسیاری برای کاهش وزن در دسترس قرار دارند اما دارچین به دلیل یاری به کنترل قند خون، مفیدترین گیاه برای یاری به کاهش وزن است. مطابق نظرات پزشکی امام رضا (ع) و ابن سینا دارچین کلیه را گرم می نماید، نیرو را افزایش و ضعف پاها و کمر و کم خونی را هم از بین می برد. آرامش بخش و شاداب نماینده است و گیاهی است که هم انسان ها و هم حیوانات را آرام می نماید. تب بر است. رگ ها را باز می نماید و اثر خوبی بر گردش خون دارد. امروزه متخصصین به این نتیجه رسیده اند که چای حاوی عسل و دارچین یکی از دلپذیرترین مواد طبیعی برای کاهش وزن باشد.

زنجبیل:

یکی دیگر از گیاهان کنترل نماینده وزن، زنجبیل است. زنجبیل علاوه بر آن که یکی از مؤثرترین مواد طبیعی در برقراری جریان خون و جلوگیری از لخته شدن آن است با پاکسازی سیستم گوارشی از ذخیره چربی های اضافی در بدن جلوگیری می نماید.

امام رضا (ع) برای حفظ چابکی و انجام بهتر کارهای روزانه زنجبیل را توصیه کرده می فرماید: اگر مایل هستید فراموشی و نسیان شما کم گردد و کارهای روزانه را به خوبی انجام دهید، زنجبیل و عسل بخورید.

مصرف جو در صبحانه: متخصصین می گویند یکی از راه های کاهش اشتهای کاذب و یاری به کاهش وزن بدن، خوردن جو پخته شده در ابتدای صبح و قبل از صبحانه می باشد. جو تاثیر بسزایی در کاهش کلسترول، فشار خون، چربی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. فیبر موجود در جو باعث می گردد که این غذا به آهستگی در بدن هضم گردد و در نتیجه فرد برای مدت طولانی تری سیر می ماند. امام رضا (ع) در تعریف از این ماده شگفت انگیز می فرماید: فزونی نان جو بر گندم، همانند فزونی ما بر دیگر مردمان است. هیچ پیامبری نیست که برای خورنده نان جو دعا نکرده و برای او برکت نخواسته باشد و هیچ درونی نیست که جو، بدان در آمده و همه دردها از آن بیرون نرفته باشد. جو، خوراک پیامبران و غذای نیکان است.

مصرف نان جو می تواند جایگزین مناسبی برای دعای لاغر شدن باشد

مرکبات: متخصصین تغذیه همچنین توصیه می نمایند برای اینکه سریع تر به وزن ایده آل خود برسید بهتر است قبل از خوردن صبحانه، آب با لیمو ترش بنوشید. مطابق این نظر نوشیدن آب همراه با لیموترش نه تنها به فرایند کاهش وزن شما سرعت می بخشد، بلکه بدن شما را از سموم پاک کرده و باعث افزایش انرژی در شما می گردد.

مرکبات در طب الأئمّه (ع) هم از ارزش و اهمّیت ویژه ای برخوردار است. پیشوایان دین با بهره گیری از الهامات ربّانی جوامع بشری را به ارزش دقیق علمی میوه ها و فرآورده های طبیعی مطلع کرده اند. در توصیه های پزشکی ائمه (ع) خوردن مرکبات قبل از غذا خوب و بعد از غذا بسیار پسندیده دانسته شده است. امام رضا (ع) هم مصرف این میوه با ارزش را برای هضم و جذب غذا و یاری به رسوب زدایی از خون بدن و بهبود سوخت و ساز و پیشگیری از غلظت خون مفید شمرده اند.

سایر مواد غذایی موثر برای لاغر شدن

در طب سنتی اسلامی از گیاهانی مثل هل، زرچوبه، گزنه، زیره و هلیله هم به عنوان کاهنده وزن بدن و پاکسازی خون و چربی سوزی و لاغر نماینده یاد شده است که به سوخت و ساز بهتر چربی ها یاری می نمایند. یکی دیگر از گیاهان مفید برای درمان بیماریها که خاصیت لاغر نمایندگی داشته و نام آن به همراه چند گیاه دیگر در زمره مواد چربی سوز و ضد چاقی مطرح است هلیله است و از دیگر مواد خوراکی موثر در کاهش وزن می توان به فلفل سیاه، کاسنی زرد و دانه کتان اشاره نمود. همچنان که کرفس نیز به کاهش وزن یاری می نماید و با مصرف روزانه آب کرفس، ولع خوردن شیرینی جات، از بین می رود.

برای لاغر شدن حمام کنید

امام رضا (ع) در بیانی دیگر نحوه حمام کردن را در چاقی و لاغری دخیل دانسته اند. سلیمان جعفرى می گوید حضرت رضا (ع) فرمود: حمام یک روز در میان گوشت بدن را زیاد می نماید و هر روز حمام رفتن پیه هاى کلیه را آب می سازد.

دعای لاغر شدن فقط می تواند راهی برای فریب دادن شما باشد

چند توصیه برای لاغر شدن

 • خوردن 2 عدد سیب صبح ناشتا یا (خوردن انگور در ساعت 8 صبح 100 گرم، ساعت 10 صبح 100 گرم و ساعت 12 ظهر 100 گرم)
 • دو قاشق غذاخوری سرکه سیب خالص + یک قاشق غذاخوری عسل خوب + یک لیوان آب با هم حل کرده صبح ناشتا کم کم میل گردد.
 • یک عدد لیموترش تازه را آب گرفته + یک قاشق غذاخوری عسل خالص + یک لیوان آب باهم حل کرده صبح ناشتا میل گردد
 • همواره 30 دقیقه قبل از نهار سالاد همراه با لیموترش و روغن زیتون میل گردد
 • همواره همراه غذا سبزیجات تازه میل نمائید
 • ویتامینهای طبیعی گروه ب در میزان متابولیسم موثر است
 • اگر تیروئید کم کار دارید از زیره سیاه به صورت دم کرده یا عرق آن 30 دقیقه قبل از غذا میل نمائید
 • جلوگیری از یبوست نمائید و هر روز صبح دوش بگیرید
 • وسط غذا آب نخورید و غذا را آهسته و هر لقمه را 40 با بجوید
 • از غذاهای خیلی شیرین، چرب، سرخ کرده، آردهای سفید، قند و شکر سفید، نوشابه، شکلات، شیرینی های قنادی، کیک و کلوچه، آب میوه های مصنوعی مثل ساندیس، ماکارونی، نان فانتزی، رشته آش، آبنبات و نبات، آدامس، بستنی، سس، سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، برنج زیاد، شیر با شکر، خامه، کره، نان خامه ای، خربزه شیرین و تنقلات زیاد پرهیز گردد
 • برنامه غذایی روزانه شما باید از 2500 کالری کمتر باشد
 • هر روز به مدت 45 تا 60 دقیقه ورزش کنید طوری که بدن عرق کند
 • غذایی که به بدن داده می گردد و انرژی که مصرف میگردد باید در تعادل باشد
 • از پرخوری پرهیز کنید و غذاهایی که باهم سازگار نیستند مصرف نکنید
 • غذاهایی که دارای پروتئین هستند با غذاهایی که دارای نشاسته هستند سازگار نیستند و مصرف نکنید
 • از غذاهایی که دارای ید هستند مصرف کنید
 • همواره از ذخیره غذایی داخل بدن خود مصرف کنید
 • همواره سر ساعت و منظم غذا بخورید
 • سعی کنید با خوردن غذاهای سالم و گیاهی کبد خود را تقویت و به آن استراحت دهید
 • به ازای هر 12 کیلو گرم از وزن بدنتان 1 لیوان آب بنوشید

گروه مذهبی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1278

به "دعای لاغر شدن در سیره ائمه معصومین (ع)" امتیاز دهید

12 کاربر به "دعای لاغر شدن در سیره ائمه معصومین (ع)" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعای لاغر شدن در سیره ائمه معصومین (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید