رئیس جمهور فرانسه به شکنجه و قتل آزادی خواه الجزایری اعتراف کرد

به گزارش سیلور 7، به گزارش خبرنگاران به نقل از القدس العربی، کاخ الیزه اعلام نمود که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام نموده است که علی بومنجل رهبر میهن پرست الجزایری در سال 1957 بر اثر شکنجه جان باخته است و آنگونه که پاریس برای سرپوش گذاشتن قتل وی در آن موقع عمل نموده، خودکشی ننموده است.

رئیس جمهور فرانسه به شکنجه و قتل آزادی خواه الجزایری اعتراف کرد

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

وی روز سه شنبه اعتراف کرد که علی بومنجل، مبارز آزادی خواه الجزایری در طول جنگ استقلال این کشور شکنجه شده و سپس به قتل رسیده است. این اعتراف در حضور نوه های بومنجل صورت گرفت.

کاخ الیزه در بیانیه ای گفت: بومنجل در جریان نبرد الجزیره بدست ارتش فرانسه دستگیر و شکنجه شد و سپس در 23 مارس 1957 کشته شد. بر اساس این بیانیه، ماکرون به نوه های بومنجل گفت: علی بومنجیل خودکشی نکرد.

بر اساس این بیانیه؛ ارتش فرانسه در آن هنگام وی را به سلول انفرادی برده، او را شکنجه داده و سپس 23 مارس 1957 کشته است.

این بیانیه می افزاید: پل اوسارسس، رئیس سابق اطلاعات فرانسه در الجزایر در سال 2000 اعتراف کرد که دستور مرگ بومنجل را داده و قتل را خودکشی اعلام نموده است.

این حرکت نمادین بخشی از سیاست تنش زدایی میان الجزایر و فرانسه در ماههای اخیر است.

پیش از این رئیس جمهوری فرانسه از یک مورخ مشهور، بنجامن استورا خواسته بود تا با تهیه یک گزارش شفاف و بی جهت نقش دولت فرانسه در جریان انقلابی که منجر به استقلال الجزایر شد را گزارش دهد.

علی بومنجل در اوج نبرد الجزایر، بین نیروهای استقلال طلب و نظامیان فرانسوی استعمارگر، در 23 مارس 1957 توسط نظامیان فرانسوی ربوده می گردد و پس از شکنجه به قتل می رسد.

خانواده بومنجل در دهه های اخیر بارها از دولت وقت فرانسه به عنوان آمر و عامل قتل این رهبر استقلال طلب شکایت نموده بودند. کاخ الیزه با ارسال بیانیه ای اعلام نموده است که پذیرش حقیقت از سوی رئیس جمهوری فرانسه نشان تعهد فرانسه مبنی بر شناخت حقایق تاریخی است که در گذشته انجام شده است.

نوزدهم مارس سال 1962 انقلابیون الجزایری پیروز شدند کشورشان را پس از سال ها مبارزه به استقلال برسانند.

الجزایر که سیزدهمین کشور دنیا از لحاظ وسعت است از سال 1830، در زمان ناپلئون بناپارت، به یکی از مهم ترین مستعمره های فرانسه تبدیل شد.

در نبردهایی که به طی 8 سال به استقلال الجزایر انجامید بیش از 250 هزار شهروند الجزایری جان خود را از دست دادند. 25 هزار نظامی فرانسه هم در این هشت سال کشته شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1517

به "رئیس جمهور فرانسه به شکنجه و قتل آزادی خواه الجزایری اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور فرانسه به شکنجه و قتل آزادی خواه الجزایری اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید