سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟

به گزارش سیلور 7، باز هم سیل و باز هم تکرار این پرسش که آیا غافلگیر شدیم؟، موضوعی است که رییس سازمان مدیریت بحران کشور به آن واکنش نشان داده است.

سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟

به گزارش خبرنگاران، در پی بارش های اخیر که بیشتر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، منطقه های از کشور به ویژه در استان های جنوبی با سیل و آبگرفتگی روبرو شدند، سیلابی که برابر گزارش های رسمی دست کم جان 10 تن را گرفته و خسارات زیادی هم به بعضی از تاسیسات، بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد. در پی این سیل نیز اما بار دیگر این پرسش مطرح شد که آیا دستگاه های امدادی و خدماتی غافلگیر شدند؟

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت وگو با خبرنگاران، درباره اینکه آیا سیل اخیر در کشور موجب غافلگیری مدیریت بحران و دستگاه ها و سازمان های مرتبط به آن شده یا خیر؟ گفت: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و معمولا در خصوص زلزله به کار می رود، چرا که زلزله همچنان قابل پیش بینی نیست اما در خصوص سیل اخیر نمی توان گفت غافلگیر شدیم، چرا که از چند روز قبل طبق پیش بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود.

وی با بیان اینکه به محض هشدار سازمان هواشناسی جلسات مربوط با پیشگیری از خطرات سیل و آمادگی در برابر آن برگزار گردید، اظهارکرد: حتی در تاریخ پنجم دی ماه، بنده در کرمان بودم که جلسه مدیریت بحران برای اتخاذ تصمیمات لازم به منظور مقابله با آسیب های سیل برگزار گردید، صورتجلسه جلسات برگزار گردیده در این خصوص در استان های مختلف نیز وجود دارد.

نجار با بیان اینکه تمهیدات لازم برای روبروه با سیل اتخاذ شده بود، گفت: علاوه بر اینکه مدیریت بحران در شروع نیمه دوم سال نیز طی ابلاغیه ای تمام استان های کشور را برای مقابله و آمادگی با حوادث ناشی از بارش ها و مداخلات جوی به حالت آماده باش درآورده بود و پس از پیش بینی اخیر هواشناسی و اعلام هشدار سیل بار دیگر بر این آماده باش تاکید کردیم. به همین علت تاکید دارم که به هیچ عنوان از این سیل غافلگیر نشدیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این پرسش که بعضی خسارات جانی و اقتصادی ناشی از سیل را به منظور غافلگیری از این حادثه می دانند، گفت: این به معنای غافلگیری نیست. ببینید در خصوص کاهش خطرات و آسیب های سیل هم اقدامات بلند مدت باید انجام گردد و هم اقدامات کوتاه مدت؛ در خصوص اینکه پوشش گیاهی و ... تامین شده و جلوی جاری شدن سیل گرفته گردد، اقدامات قابل توجهی اجرا شده و این فرایند در حال اجرا است و چه بسا اگر این اقدامات انجام نشده بود، ممکن بود سیلاب های دیگری نیز رخ بدهد که به سبب همین اقدامات پیشگیرانه رخ نداد و طبیعتا وقتی سیلی رخ ندهد در رسانه ها و میان افکار عمومی هم این موضوع مطرح نمی گردد که چه اقداماتی منجر به جلوگیری از وقوع سیل یا کاهش آسیب های ناشی از آن شد.

وی ادامه داد: در خصوص اقدامات کوتاه مدت نیز، از حدود چهار روز قبل از بارش ها جلسات و هماهنگی های مدیریت بحران در سطح کشور و سطح استان ها برگزار گردیده و تصمیمات لازم اتخاذ شد اما متاسفانه بعضی تصور می نمایند که اگر سیل رخ دهد، پس مدیریت بحران غافلگیر شده است، مگر می گردد ظرف مدت چهار یا پنج روز جلوی سیل را گرفت؟ ما باید آسیب ها و خسارات را کاهش دهیم که در این حوزه اقدامات خیلی خوبی انجام شد. از حضور در بستر رودها جلوگیری شد، به ساکنان منطقه ها حاشیه رودها و مسیل ها هشدارها لازم داده شده و سایر اقدامات مربوطه صورت گرفت.

نجار توضیح داد: اما متاسفانه در خصوص فوتی های این حادثه باید بگویم که بی احتیاطی هایی نیز از سوی خود این افراد رخ داد؛ در چند مورد علی رغم هشدارها و تاکیداتی که بارها و بارها مطرح شده است، افرادی برای تهیه فیلم و عکس به حاشیه مسیل رفته بودند که متاسفانه به داخل جریان آب سقوط کردند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهارکرد: به همین علت نیز معتقدم که غافلگیر نشدیم، تهمیدات لازم با توجه به توان و وضع موجود اتخاذ شده و اتفاقا از حوادث بسیاری نیز در نتیجه همین موارد اجرا شده، جلوگیری به عمل آمد، اما خب حادثه رخ نداده که برد رسانه ای پیدا نمی کند.

وی در خصوص ارزیابی میزان خسارات در منطقه ها سیل زده نیز به خبرنگاران گفت: کار تخمین خسارات و اقدامات کارشناسی شروع شده و در حال اجرا است. با تکمیل این ارزیابی ها به دولت پیشنهاد تخصیص اعتبار داده خواهد شد و دستگاه های اجرایی نیز مکلف به پیش برد اقدامات و جبران خسارات و بازسازی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1996

به "سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل اخیر مدیریت بحران را غافلگیر کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید