شرایط روزه داری برای مبتلایان به دیابت

به گزارش سیلور 7، تهران (پانا) - ایام مبارک برقراری تعادل جسم و روح و تبدیل زیاده روی ها و سهل انگاری های طول سال، به توجه و تمرکز بر جسم و روح که این خود، از اهداف مهم روزه داری است. بدون شک، اگر آماده سازی برای روزه داری ماه مبارک رمضان، قبل از آغاز این ماه آغاز گردد، نتایج پایدارتری به دنبال خواهد داشت. مبتلایان دیابت نیز می توانند از این قاعده پیروی کنند.

شرایط روزه داری برای مبتلایان به دیابت

به گزارش روابط عمومی انجمن دیابت ایران، بیش از 8 میلیون نفر از جمعیت کشور به دیابت مبتلا هستند. حفظ مقدار قندخون درحد طبیعی (140 -60 میلیگرم درصد) هدف درمان دیابت است زیرا افزایش دراز مدت قند خون، سبب بروز عوارض دیابت می شود که در آن صورت، درمان دیابت بسیار پرهزینه و گاه غیرممکن خواهد شد. افراد دیابتی که از آموزش های لازم برخوردار شده اند به خوبی قادرند تشخیص دهند آیا می توانند روزه بگیرند یا خیر؛ زیرا این افراد طی آموزش های خود دریافته اند که به کدام گروه از دیابتی ها تعلق دارند و در مورد شرایط روزه داری در هر گروه حتما با پزشک خود مشورت می کنند.

طبیعی است که عده ای از دیابتی ها علاقه مند به روزه داری هستند، همان گونه که طبق آمارها نشان می دهد بیشتر دیابتی های کشورهای مسلمان روزه دار هستند. در یک بررسی اجرا شده در 13 کشور مسلمان حدود 43 درصد از افراد دیابتی نوع یک و 79 درصد از دیابتی های نوع دو در ماه مبارک رمضان روزه دار هستند.

افراد تحت درمان با انسولین؛

از آنجا که این افراد پیامد تزریق انسولین، به دفعات نیز باید غذا میل کنند، لذا توصیه نمی شود روزه بگیرند. در صورت تمایل شدید به روزه داری، با توجه به شرایط زیر، این افراد در موارد خاص و آن هم با نظر پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند:

- نداشتن نوسانات شدید قندخون و نیز عوارض پیشرفته دیابت (عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی-عروقی)

افراد تحت درمان با داروهای خوراکی (قرص)؛

لازم است این افراد با پزشک معالج خود مشورت کنند.

به طور کلی برای افرادی که توانسته اند قندخون خود را به طور دائمی در حد طبیعی حفظ و کنترل کنند با حفظ شرایط زیر، از نظر پزشکی روزه داری بلامانع است:

لازم است مدتی قبل از آغاز ایام ماه مبارک رمضان، به طور آزمایشی، روزه داری را آغاز کرده و طی روز، به ترتیب زیر، قند خون خود را آزمایش کنند:

- قبل از سحر (حدبیشتر 130 میلیگرم درصد)

- 2 ساعت بعد از سحر (حدبیشتر 180 میلیگرم درصد)

- بین ساعت 1 تا 3 بعدازظهر (کمتر از 70 میلیگرم درصد نباشد)

- قبل از افطار (حدبیشتر 130 میلیگرم درصد)

- 2 ساعت بعد از افطار (حدبیشتر 180 میلیگرم درصد)

در صورتی که مقدار قند خون این افراد در محدوده مقادیر ذکر شده در بالا قرار داشته باشد و نیز دچار عوارض پیشرفته دیابت هم نباشند قادر خواهند بود روزه بگیرند که در آن صورت باید هنگام افطار، قبل از خوردن هر غذایی، قرص خود را میل کرده و پس از مدتی، آغاز به خوردن غذا کنند. هنگام سحر نیز باید مقدار داروی مصرفی روزانه خود را به نصف کاهش دهند و حتماً فراموش نشود 2 ساعت بعد از افطار و 2 ساعت بعد از خوردن سحری، قند خون یا قند ادرار خود را آزمایش کنند.

افرادی که بدون دارو قند خون خود را کنترل می کنند؛

ایشان با مشورت پزشک معالج خود می توانند روزه بگیرند. علاوه بر این، باید مقدار غذای افطار خود را نیز به 2 تا 3 وعده تقسیم و هنگام افطار، از خوردن همه مواد غذایی در یک زمان، جداً خودداری کنند. در هر حال، از قلم نیاندازید که طی روزه داری مقدار کالری دریافتی روزانه باید به دو سوم مقدار معمول کاهش یابد یعنی: یک سوم کمتر از حد معمول، غذا میل شود! شایان ذکر است که متأسفانه در ایام روزه داری، افراد به علت کاهش تحرک جسمی و تغذیه اضافی، دچار افزایش وزن می شوند به همین دلیل توصیه می کنیم هر 2 تا 3 روز یک بار وزن خود را

اندازه گیری کنند.

بنابر اعلام انجمن دیابت ایران، با توجه به شرایط ویژه کووید19 باز هم توصیه می شود :استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها و خودداری از هرگونه دورهمی بخصوص در فضای بسته، اولویت های ضروری مهار این ویروس ویرانگر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1635

به "شرایط روزه داری برای مبتلایان به دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط روزه داری برای مبتلایان به دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید