محل دقیق هر یک از غدد دستگاه هورمونی کجاست؟

به گزارش سیلور 7، محل دقیق غدد دستگاه هورمونی بر حسب وظیفه و عملکرد آن ها متفاوت است. اصلی ترین غدد دستگاه درون ریز 10 نوع هستند، اما بیضه ها مختص مردان و تخمدان ها مختص زنان است. تیروئید و پاراتیروئید نیز در یک محل قرار گرفته اند.

محل دقیق هر یک از غدد دستگاه هورمونی کجاست؟

خبرنگاران | سرویس علوم - دستگاه هورمونی بدن انسان شامل تمام غددی است که باعث ایجاد هورمون ها می شوند. این انتقال دهنده های شیمیایی نقش مهمی در تضمین عملکرد صحیح بدن ایفا می نمایند. در ادامه با محل دقیق هر یک از غدد دستگاه هورمونی از بالای بدن به سمت پایین آشنا می شوید.

اگر دستگاه هورمونی شما ناسالم باشد، ممکن است دچار مشکلاتی در زمینه های بلوغ، بارداری یا کنترل استرس شوید. همچنین به آسانی می توانید چاق شوید، استخوان های ضعیفی داشته باشید یا دچار کمبود اکسیژن شوید، چراکه مقدار زیادی قند به جای اینکه به سلول ها منتقل گردد و انرژی آن ها را تامین کند در خون باقی می ماند.

محل دقیق غدد دستگاه هورمونی و وظیفه هر غده

تعداد زیادی از غدد دستگاه درون ریز را تشکیل داده اند. هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غده صنوبری در مغز شما هستند. غده تیروئید و پاراتیروئید در گردن شما قرار دارند. غده تیموس بین ریه های شما، غده فوق کلیوی در بالای کلیه ها و غده پانکراس در پشت معده واقع شده است. تخمدان ها (اگر زن هستید) و بیضه ها (اگر مرد هستید) در ناحیه لگن شما قرار دارند.

1. هیپوتالاموس

این غده، دستگاه هورمونی را به سیستم عصبی مرتبط می نماید. وظیفه اصلی آن این است که آغاز یا توقف هورمون ها را از طریق غده هیپوفیز را کنترل کند. هیپوتالاموس در زیر سطح مغز واقع شده است. وظایف این غده متعدد است اما در تنظیم دمای بدن، احساس گرسنگی و تشنگی و تنظیم تنفس نقش مهمی دارد.

محل دقیق: هیپوتالاموس در سطح زیرین مغز قرار گرفته است. این غده دقیقا در زیر تالاموس و بالای غده هیپوفیز واقع شده و از طریق یک ساقه به هیپوفیز متصل است.

2. هیپوفیز

هیپوفیز اصلی ترین غده در دستگاه هورمونی است. این غده از اطلاعاتی که از مغز دریافت نموده استفاده می نماید و به بقیه غده ها دستور می دهد که چه کار نمایند. این غده هورمون های مهم مختلفی فراوری می نماید. هورمون رشد، هورمون پرولاکتین که به مادران شیرده برای فراوری شیر یاری می نماید و هورمون لوتئینزه که باعث فراوری استروژن در زنان و تستسترون در مردان می گردد.

محل دقیق: غده هیپوفیز در مرکز جمجمه و پایین تر از هیپوتالاموس و پشت پل مغزی واقع شده است. این غده توسط استخوان پروانه ای که یکی از استخوان های کف جمجمه انسان است، محافظت می گردد.

3. صنوبری (پینه آل)

غده صنوبری یا پینه آل، یک هورمون به نام ملاتونین و یک ماده شیمیایی به نام سروتونین فراوری می نماید. این مواد به بدن شما یاری می نماید تا برای خوابیدن آماده گردد. سایر کارکرد های این غده هنوز کاملا معین نیست.

محل دقیق: غده صنوبری در سقف مغز میانی، در اپی تالاموس، در نزدیکی مرکز مغز، بین دو نیم کره و در نزدیکی شیاری که در آن جا دو نیمه تالاموس به هم متصل می شوند، واقع شده است.

4. تیروئید و پاراتیروئید

این غده باعث ایجاد هورمون تیروئید می گردد که سوخت و ساز بدن را کنترل می نماید. هورمون های اصلی تیروئید تی-3، تی-4 و کلسی تونین هستند. کلسی تونین باعث افزایش رسوب کلسیم در استخوان ها می گردد، در نتیجه غلظت کلسیم در خون را کاهش می دهد. اگر این غده به اندازه کافی هورمون فراوری نکند (بیماری کم کاری تیروئید)، همه چیز به آرامی اتفاق می افتد؛ ممکن است ضربان قلب شما کاهش یابد، به یبوست مبتلا و دچار اضافه وزن شوید. اگر این غده زیادی هورمون فراوری کند (بیماری پرکاری تیروئید)، همه چیز سریع تر می گردد؛ ممکن است مبتلا به اسهال شوید و بدون اینکه بخواهید، وزنتان کاهش یابد.

محل دقیق: این غده در قسمت عرضی حنجره و جلوی گلو واقع شده است.

نکته: پاراتیروئید مجموعه ای از چهار غده کوچک در پشت تیروئید شماست. آن ها برای سلامت استخوان اهمیت دارند. این غده ها میزان کلسیم و فسفر شما را کنترل می نمایند.

5. تیموس

این غده گلبول های سفیدی به نام لفوسیت تی می سازد که با عفونت مبارزه می نمایند و برای رشد سیستم ایمنی بچه ها لازم است. البته لنفوسیت های تی نابالغ پس از ساخته شدن در مغز استخوان به تیموس می فرایند، سپس در تیموس به لنفوسیت تی بالغ تبدیل می شوند. بنابراین تیموس لنفوسیت فراوری نمی نماید، بلکه آن ها را بالغ می نماید. این غده پس از بلوغ آغاز به کوچک شدن می نماید.

محل دقیق: غده تیموس دقیقا در پشت جناغ و جلوی نای واقع شده است. محل این غده بین ریه ها است.

6. غدد فوق کلیوی

این غده ها با عنوان غده های سازنده هورمون آدرنالین (اپی نفرین) است، شناخته شده اند. یک غده فوق کلیوی دارای دو بخش است؛ بخش قشری و بخش مرکزی. هورمون های مختلف بخش قشری در سوخت و ساز پتاسیم و سدیم، متابولیسم مواد قندی و چربی ها و پروتئین ها نقش دارند. مهمترین هورمون های غده فوق کلیه کورتیزول و آلدسترون است. هورمون آدرنالین نیز از بخش مرکزی این غده ترشح می گردد. این هورمون ها در مواقع استرس و تنش های ناگهانی جسمی یا ذهنی به یاری بدن می آیند. همچنین این دو غده کورتیکواستروئید ها را ایجاد می نمایند. این ها هورمون هایی هستند که بر متابولیسم و عملکرد جنسی شما تاثیر می گذارند.

محل دقیق: این غده ها در بالای کلیه ها قرار دارند و دقیقا به زیر پرده دیافراگم شکم چسبیده اند.

7. پانکراس

پانکراس (لوزالمعده) غده ای کشیده است که قسمتی از هر دو سیستم گوارشی و دستگاه هورمونی محسوب می گردد. بنابراین هم یک غده درون ریز است و هم یک غده برون ریز. سلول هایی به نام جزایر لانگرهانس بخش درون ریز پانکراس را تشکیل می دهند. مهمترین هورمون های این غده انسولین و گلوکاگون است. قسمت برون ریز پانکراس، آنزیم های گوارشی تجزیه نماینده غذا را می سازند. این غده باعث می گردد تا از میزان دقیق شکر موجود در جریان خون و سلول ها مطمئن شوید. اگر بدن شما انسولین فراوری نکند، این مورد برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک است، میزان قند خون شما می تواند به طرز خطرناکی بالا برود. در دیابت نوع 2، پانکراس معمولا مقداری انسولین فراوری می نماید، اما میزان آن کافی نیست.

محل دقیق: غده پانکراس در انسان در قسمت فوقانی حفره شکمی و پشت معده واقع شده است. سر پانکراس در سمت راست شکم قرار گرفته است.

8. تخمدان (مختص زنان)

این عضو در زنان باعث ایجاد استروژن و پروژسترون می گردد. این هورمون ها به رشد سینه ها در بلوغ یاری نموده، چرخه قائدگی را تنظیم می نماید و فرد را برای حاملگی آماده می نماید.

محل دقیق: تخمدان ها در پایین شکم کمی پایین تر از ناف و در دو طرف رحم قرار دارند.

9. بیضه (مختص مرد ان)

بیضه ها در مردان باعث فراوری تستسترون می گردد. این هورمون به مردان یاری می نماید تا مو های صورت و بدنشان در طی بلوغ رشد کند. همچنین باعث می گردد تا آلت تناسلی مردان بزرگتر شده و در ساخت اسپرم هم نقش دارد. بیضه ها در سیستم تناسلی مردان قرار دارند. آن ها در کیسه ای از جنس پوست به نام کیسه بیضه جای گرفته اند.

محل دقیق: کیسه بیضه در خارج از بدن در جلوی ناحیه لگن، زیر آلت تناسلی و نزدیک ران واقع شده است.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1506

به "محل دقیق هر یک از غدد دستگاه هورمونی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل دقیق هر یک از غدد دستگاه هورمونی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید