پای سگ های ولگرد به مرکز شهر باز شد

به گزارش سیلور 7، سیدمرتضی احمدپور- تبریز -خبرنگار:پدیده سگ های ولگرد که گاه به شهروندان هم آسیب می زنند، معضلی چند ساله در شهر تبریز به مانند دیگر شهرهای کشور است.

پای سگ های ولگرد به مرکز شهر باز شد

این حیوانات معمولاً در محلاتی مانند اندیشه، انتهای طالقانی و مارالان یا ساری زمین پرسه می زدند اما در روزهای اخیر چند تماس با صدای سیلور 7 از سوی شهروندان ساکن مرکز شهر از جمله پاستور و حتی میدان ساعت و بازار حکایت از مشاهده سگ های ولگرد در این مناطق از شهر دارد. این شهروندان از مشاهده سگ هایی می گویند که به ظاهر چندان هم ولگرد و بی صاحب (سگ های که از سوی صاحبانشان در خیابان رها شده باشند) به نظر نمی رسند و حتی به عابران هم حمله می نمایند. این موضوع در آستانه فصل سرما و تاریکی زودهنگام مسائلی را برای شهرنشینان ایجاد نموده است. از سوی دیگر حرکت گروهی این حیوانات و حمله به سطل های زباله و پراکنده کردن آن ها هم موجب نگرانی های بهداشتی برای ساکنان محله های مرکزی شده است.

  • حرکت دسته جمعی سگ های ولگرد

برای مشاهده سگ های ولگرد در محلات مختلف تبریز و وضعیت این سگ ها سری به این محلات در چند نقطه تبریز می زنیم. در ورودی مارالان از سمت اتوبان کسایی صدای پارس سگ های ولگرد در تمام ساعات روز شنیده می گردد. سگ هایی که با عبور شهروندان و خودروها آنان را چند متری همراهی نمایند و عموماً باعث وحشت بچه ها و زنان هستند. کمی پایین تر در اطراف دانشگاه علوم پزشکی تبریز این سگ ها را می توان هم زمان با غروب آفتاب مشاهده کرد. سگ هایی که به صورت گله ای حرکت می نمایند و ظاهراً ترسی هم از خودروها و عابران ندارند.

به گفته اهالی این سگ های ولگرد با حرکت و تعقیب دسته جمعی باعث به وجود آمدن حادثه هستند؛ چند روز پیش هم موجب زمین خوردن یک موتورسوار شدند. تعدادی از این سگ ها گوش های بریده شده ای دارند که نشان از داشتن مالک و تربیت نماینده است. تعدادی هم بر خلاف سگ های ولگرد حالت های حمله به عابران را دارند که موجب وحشت شهروندان می گردد.

در کوی زعفرانیه و میرداماد صدای زوزه سگ ها را می توان از درون خانه ها هم شنید. سگ هایی که تا صبح سکوت شب را می شنمایند. مواجهه با سگ های ولگرد برای کارگرانی که زودتر از همه سر کار می روند منظره ای عادی شده است. در این منطقه از شهر به گفته اهالی تعدادی روباه هم تردد می نمایند که در باکس های زباله در جست وجوی غذا هستند. اما در مرکز شهر سگ های ولگرد مهمانان نصف شب به شمار می روند. این سگ ها را می توان در دسته های 5 تا 10تایی در خیابان ها حتی کوچه های مرکزی شهر مشاهده کرد که دنبال غذا در میان زباله ها هستند. تعداد این سگ ها در مرکز شهر برخلاف ماه ها و سال های قبل که روند نزولی داشت، افزایش پیدا نموده است. ضمن اینکه ممکن است به بیماری هاری نیز دچار باشند که امنیت عابران پیاده را به شدت به خطر می اندازد.

  • هزینه های سنگین سرم تراپی و واکسیناسیون هاری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با گلایه از بی توجهی دستگاه های متولی در خصوص نگهداری و جمع آوری سگ های ولگرد در تبریز و دیگر شهرهای بزرگ استان می گوید: اگر این سگ ها به موقع جمع آوری شوند و اقدامات لازم روی آن ها صورت گیرد، تبعات بهداشتی و اجتماعی را در شهر شاهد نخواهیم بود. عباسعلی درستی با بیان این که موضوع سگ های ولگرد و بیماری های متعددی که از سوی این حیوانات منتقل می گردد غیر قابل چشم پوشی است، بیان می نماید: در کنار مسائل بهداشتی که از سوی این حیوانات مانند پراکنده شدن فضولات در فضای شهری ایجاد می گردد، بیماری های کشنده ای مانند هاری نیز از طریق این سگ ها منتقل می گردد که کشنده است. وی با اشاره به هزینه های سنگین سرم تراپی و واکسیناسیون هاری عنوان می نماید: افراد درگیر با سگ ها باید واکسینه شوند و در صورت گازگرفتگی، حتی ایجاد خراش از سوی سگ های ولگرد باید به سرعت واکسیناسیون و سرم تراپی برای هر فرد صورت گیرد؛ البته این خدمات هزینه گرانی دارد. هر مورد این خدمات دهی 224 دلار هزینه دارد و تمامی واکسن ها و سرم های این بیماری با ارز از خارج تامین می گردد.

  • رهاسازی سگ های نگهبان در شهر

هر چند درباره سگ های ولگرد مسائل زیادی در شهر وجود دارد، وجود سگ های تربیت شده در میان گله های سگ خیابانی هم جای سؤال دارد. در این باره یکی از رانندگان وانت بار که مایل به اعلام نامش نیست و مسئولیت جمع آوری سگ در یکی از مناطق شهر را بر عهده دارد، می گوید: وضعیت جمع آوری سگ های ولگرد در تبریز مانند گذشته به صرفه نیست. وی ادامه می دهد: شهرداری چند سالی است برای جمع آوری هر سگ 45 هزار تومان را به صورت ثابت پرداخت می نماید و این مبلغ تاکنون افزایشی نداشته است. اما هزینه های این کار به شدت افزایش پیدا نموده و در مهم ترین بخش یعنی تأمین مواد غذایی مسائل جدی داریم. با توجه به این که نگهداری این سگ ها چندان جذاب نیست، پرداخت نشدن به موقع 45 هزار تومان هزینه هم به مسائل نگهداری آنها می افزاید. همین مبلغ اندک با چند هفته تاخیر پرداخت می گردد.

تاخیر در پرداخت مطالبات و افزایش هزینه ها به بی میلی زنده گیری منجر می گردد که خود از عوامل افزایش سگ های ولگرد در شهر است. وی درباره این که گفته می گردد بعضی سگ های ولگرد دارای صاحب و تربیت شده هستند، بیان می نماید: این سگ ها همان سگ های نگهبان کارخانه ها و کارگاه های اطراف و داخل تبریز هستند که پیر شده اند و نگهداری این سگ ها برای مالکانشان به صرفه نیست.

در حال حاضر قیمت یک بسته جگر مرغ فاسد و تاریخ گذشته بالای 5 هزار تومان است و حتی نان خشک هم بالاتر از 2 هزار تومان فروخته می گردد. تغذیه این سگ ها در در یک ماه هزینه دارد و به همین دلیل صاحبان آنها ترجیح می دهند این حیوانات را در خیابان رها نمایند. وی بیان می نماید: زنده گیری این سگ های تربیت شده بسیار سخت تر از سگ های معمولی است؛ چراکه معمولاً سگ های آموزش دیده در مواجهه با انسان به راحتی حمله می نمایند و با وجود پیر بودن توانایی دفاع از خود را دارند. از سوی دیگر تعداد کارگاه های صنعتی در تبریز هم زیاد است و اگر فقط از هر کارگاه یک سگ پیر در شهر رها گردد، وضعیت نامناسبی در شهر ایجاد خواهد شد که سلامت شهروندان را به خطر می اندازد.

  • حل معضل سگ های ولگرد تبریز تا 2 هفته دیگر

مسئول بهداشت شهری معاونت خدمات شهری شهرداری تبریز با بیان این که موضوع سگ های ولگرد از چند سال گذشته برون سپاری شده است، اظهار می نماید: این سگ ها از سوی موسسه پردیس که با شهرداری طرف قرارداد است، جمع آوری و واکسیناسیون می شوند. در حال حاضر هم این مؤسسه مسئول جمع آوری این سگ هاست.

نیما بهرنگی درباره این که چرا در هفته های اخیر تعداد این سگ ها با وجود جمع آوری در شهر مخصوصاً مرکز شهر زیاد شده است، عنوان می نماید: در گذشته روش هایی مانند تیراندازی به سگ ها وجود داشت اما در حال حاضر فقط روش زنده گیری مجاز است و مبلغ 45 هزار تومان برای هر زنده گیری و نگهداری سگ به مؤسسه پرداخت می گردد. اما به علت زنده گیری و توقف کشتار سگ تعداد سگ های ولگرد افزایش یافته است؛ البته دلایل دیگر افزایش این سگ ها هم در دست آنالیز بیشتر واقع شده است. وی با اشاره به در پیش بودن فصل سرما و تاریکی زودهنگام در فصل جاری و زمستان عنوان می نماید: با همکاری بیشتر شهرداری و موسسه مسئول در این زمینه تا 2 هفته دیگر این مشکل در تبریز کاهش محسوسی پیدا می نماید و کوشش ما بر این است که این سگ ها کمتر در شهر مشاهده گردد.

  • تدبیری برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

بهرنگی در پاسخ به انتقاد پیمانکاران در پرداخت نشدن مطالبات بیان می نماید: کوشش مجموعه شهرداری پرداخت هرچه سریع تر مطالبات پیمانکاران است. این مسئول درباره تدابیر شهرداری برای جمع آوری سگ های پیر نگهبان رهاشده در خیابان های شهر می گوید: موضوعات مرتبط با سلامت شهروندان در دستور شهردار واقع شده است و اولویت سازمان شهرداری است. در حال حاضر، برای جمع آوری سگ های پیر نگهبان از شهر، امکان فروش این سگ ها با قیمت پایین تر فراهم شده تا هم مسائل اقتصادی بخش خصوصی تا حدی برطرف گردد و هم این که جمع آوری این سگ ها در اولویت کارکنان اینمجموعه ها باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 509

به "پای سگ های ولگرد به مرکز شهر باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای سگ های ولگرد به مرکز شهر باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید