چطور باکتری ها با خواب زمستانی از چنگ آنتی بیوتیک ها می گریزند؟

به گزارش سیلور 7، مبارزه با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک یکی از بزرگترین چالش های پزشکان در قرن 21 است.

چطور باکتری ها با خواب زمستانی از چنگ آنتی بیوتیک ها می گریزند؟

به گزارش سیلور 7 و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ(University of Copenhagen) دانمارک نشان داده است که بعضی از باکتری ها به طور موثری می توانند وارد مرحله خواب زمستانی شوند و منتظر شوند تا اثرات آنتی بیوتیک ها از بین روند تا دوباره فعال شوند.

یکی از اثرات آنتی بیوتیک ها، جلوگیری از رشد باکتری ها است. آنتی بیوتیک های مختلف برای رسیدن به این هدف از روش هایی مختلفی استفاده می نمایند اما به طور کلی باکتری ها به جای از بین رفتن تکثیر می شوند.

یک استراتژی که باکتری های بیماری زا برای مقابله با آنتی بیوتیک استفاده می نمایند این است که موقتا سرعت رشد خود را کند می نمایند.

کن گردس(Kenn Gerdes) یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: ما باکتری های اشریشیا کُلی(E. coli) عفونت های دستگاه ادراری که با آنتی بیوتیک ها درمان گردیده بودند را طی این مطالعه مورد آنالیز قرار دادیم و دریافتیم در همان زمان، باکتری دوباره بیدار گردیده و آغاز به گسترش نموده است.

گردس گفت: این فرآیند شرح می دهد که چرا برخی از افراد بیشتر اوقات مبتلا به عفونت هستند. آنتی بیوتیک ها می توانند رشد برخی از باکتریهای بیماری زا را طی مدتی متوقف سازند، اما بعضی از باکتری ها می توانند وارد فاز خواب زمستانی گردیده و از بین نروند.

در این مطالعه محققان با استفاده از یک روش جدید به نام phosphoproteomics، نشان دادند که باکتری اشریشیا کلی می تواند یک آنزیم خاصی فراوری کند که رشد حالت فیزیولوژیکی آن را متوقف می سازد.

این مطالعه نشان می دهد که این کشف می تواند سبب توسعه داروهای جدیدی گردد که می تواند به باکتری های در حال خواب حمله کند و آنها را از بین ببرد.

اشریشیا کلی نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است که بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. بیشتر سویه های اشریشیا کلی، بی آزار هستند اما برخی از سروتیپ ها مانند O157:H7 موجب مسمویت غذایی و اسهال می شوند.

این سویه های بی آزار، بخشی از فلور عادی روده هستند. آن ها در فراوری ویتامین K2 نقش دارند و از استقرار باکتری های بیماری زا در روده جلوگیری می نمایند. این باکتری، 0/1٪ فلور روده را به خود اختصاص داده است. این باکتری از طریق مسیر مدفوعی-دهانی (oral- fecal) از یک فرد به فرد دیگر منتقل می گردد.

باکتری مذکور شایع ترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود 90 درصد عفونت های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می دهد.

این مطالعه در مجله Science Signaling منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 54

به "چطور باکتری ها با خواب زمستانی از چنگ آنتی بیوتیک ها می گریزند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور باکتری ها با خواب زمستانی از چنگ آنتی بیوتیک ها می گریزند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید