چه کسی مجلس را تعطیل کرد؟ ، پشت پرده تعطیلی جنجالی مجلس به روایت 3 نماینده

به گزارش سیلور 7، مجلس را چه کسی تعطیل کرد؟ این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد انتقاد مردم قرار گرفته اند که چرا قوه مقننه کشور در شرایط حساس شیوع کرونا تعطیل بوده است. در حالی که بسیاری از ادارات در این مدت فعالیت کرده اند.

چه کسی مجلس را تعطیل کرد؟ ، پشت پرده تعطیلی جنجالی مجلس به روایت 3 نماینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از همدلی، برخی کنندگان به گونه ای از تعطیلی مجلس سخن می گویند که گویا دست های پشت پرده ای فشار آورده و مانع کار کنندگان در ساختمان بهارستان شده اند. تعبیر این دسته از کنندگان این است که ما می خواستیم مجلس فعال باشد، اما دستور داده اند که تعطیل کنید. حالا همدلی چرایی تعطیلی مجلس را از سه کننده مجلس جویا شده است.

  • ابتلای کنندگان به کرونا و باقی ماجرا

داود محمدی کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل تعطیلی مجلس در شرایطی که کشور درگیر آثار شیوع کرونا است، به خبرنگار همدلی می گوید:بعد از اتمام انتخابات و شروع کار مجلس، در همان ابتدای کار با تستی که از کنندگان گرفته شد، تعیین شد که تعداد قابل ملاحظه ای از کنندگان، به کرونا مبتلا شده اند. بر این اساس، با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئولین وزارت بهداشت و همچنین صلاحدید شورای امنیت ملی، اجازه ادامه کار مجلس داده نشد. این در حالی بود که تعداد زیادی از کنندگان معتقد بودند که باید جلسات مجلس برگزار شود و در این زمینه هم چندین بار اعتراض هایی از سوی آنها شکل گرفت. ما معتقدیم بودیم که باید کنندگانی که مبتلا به این بیماری شده اند تحت درمان قرار گیرند و مجلس، کار خود را ادامه دهد، اما به هر حال این اجازه داده نشد. حتی در جلسه دیروز هم، برخی کنندگان تلویحا اعتراض خود را به این مساله عنوان کردند.

محمدی ادامه داد:به هر حال از نظر متخصصان امر، ساختمان مجلس به علت شرایط فیزیکی خود، برای تجمع 290 نفر که می بایست در یک مکان سرپوشیده و در چنین شرایطی کنار هم قرار گیرند، مناسب نیست. این در حالی است که در بیشتر جلسات مجلس، حتی تعداد بیشتری هم به حاضرین این جمع اضافه می شود.

این کننده مجلس در خصوص واکنش کنندگان به این تصمیم، گفت:به هر روی، این مساله ای بود که اتفاقا مورد اعتراض اینجانب هم قرار گرفت و حتی تعدادی از همکاران ما هم در مجلس نامه ای در اعتراض به تعطیلی جلسات مجلس، تهیه کردند و از این طریق، خواستار برگزاری جلسات شدند. پس از آن بود که قرار شد جلسات به صورت مجازی برگزار شود، ولی از آنجا که تمهیدات آن به طور کامل آماده نبود، انجام دقیق آن میسر نشد. برای نمونه در آخرین جلسه ای هم که برگزار شد و قرار بود به صورت علنی هم باشد، حد نصاب لازم ایجاد نشد. نامناسب بودن زیرساخت های لازم، برخی کاستی های فنی و کامل نبودن ارتباطات اینترنتی، از جمله مواردی بود که باعث شد این جلسات مجازی هم موفقیت کافی را نداشته باشد.

محمدی در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلی مجلس به جهت ممانعت از ادامه کار مجلس در این شرایط اجرا شده است یا خیر؟ گفت:به هر حال، تشکیل نشدن جلسات مجلس در این شرایط، خواسته کنندگان نبود، بلکه ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئولین مربوطه، تشکیل جلسات مجلس را مجاز ندانستند.

او ادامه داد:به هر حال ما اعتقاد داریم که مجلس باید در صحنه حضور داشته باشد. تعداد زیادی از کنندگان اعلام کرده اند که مجلس باید در شرایط بحرانی فعلی، در تصمیمات کشور حضور جدی تری داشته و در تصمیم گیری ها، دخالت داشته باشد و البته که این، خواسته ای درست و منطقی است.

  • داودی: در خصوص تصمیمات مرتبط با کرونا در کشور معترض بودیم

یوسف داودی کننده مجلس، معتقد است که ما با تجربه برخی تصمیم گیری ها روبه رو هستیم که کنندگان مجلس در جریان آن قرار نداشته یا اینکه در خصوص آن نظری متفاوت داشته اند. او می گوید:به نظر می رسد که در این شرایط خاص، حضور همکاران ما در تصمیم گیری، از آنجا که به هر حال کنندگان مردم بوده و وظیفه دارند خواسته ها و نگرانی های آنها را مطرح کنند، لازم به نظر می رسد. امکانی که البته وجود نداشت و این نگرانی در این مدت، خود را به صورت جدی نشان داد.

وی همچنین اضافه نمود:ما در خصوص بسکمک از مسائل و تصمیمات مرتبط با کرونا در کشور معترض بودیم و همچنان هم اعتراض داریم. در رابطه با شیوع این بیماری در کشور، معتقدیم که برنامه ریزی و جدیت لازم در کشور صورت نگرفته است. حتی وجود بیماری، حضور آن در کشور و نحوه انتقال آن به کشور هم، دغدغه بسکمک از کنندگان بوده و هست.

  • قمی: اجازه برگزاری جلسات را به مجلس ندادند

محمد قمی کننده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی اما ممانعت از ادامه کار مجلس را دلیل تعطیلی آن ندانست و در این زمینه گفت:مجلس همیشه دو تا سه هفته مانده به انتخابات، تعطیل می شود. بعد از تعطیلی مجلس، و انتها انتخابات مجلس یازدهم و با ورود بیماری کرونا به کشور شاهد اوج آن در کشور بودیم. بر این اساس، ستاد ملی مبارزه با کرونا، خواستار تعطیلی مکان هایی که با تجمع روبه رو بودند مانند مدارس، دانشگاه ها و همچنین مجلس شد و به آنها اجازه فعالیت حضوری نداد.

او همچنین گفت:ادامه این فرایند به تعطیلات عید ختم شد و بعد از آن هم چند جلسه به صورت مجازی برگزار شد. البته از آنجا که زیرساخت های کافی در این زمینه وجود نداشت، تنها حدود 130 نفر از کنندگان توانستند در این بستر مجازی در جلسات مجلس حضور داشته باشند.

او در خصوص واکنش کنندگان به تعطیلی مجلس گفت:به هر روی ستاد ملی مبارزه با کرونا، اجازه برگزاری جلسات را به مجلس نداد، اما با این وجود، کمیسیون تلفیق بودجه، جلسات خود را برگزار کردند و از آنجا که کنندگان مجلس هم طبق اصل 85، در این مورد اختیار را به کمیسیون تلفیق داده بودند، فرایند تصویب بودجه از این طریق پیگیری شد.

قمی، تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و این مساله که اجتماع مجلس، شامل افرادی می شود که هر کدام از نقطه ای در کشور در آن حضور دارند را از دلایل اصلی تعطیلی مجلس برشمرد و اضافه نمود:مجلس تنها حدود یک هفته در انتها سال گذشته، با تعطیلی روبرو شد و پس از آن نیز با تعطیلات نوروز تا 16 فروردین، ادامه پیدا کرد.

  • شیخ: تعطیلی مجلس بر خلاف خواست کنندگان بود

مهدی شیخ کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز، تعطیلی مجلس را خواسته کنندگان ندانست و شرایط خاص انتقال این بیماری را علت آن برشمرد.

او درباره دلایل تعطیلی مجلس در روزهای کرونایی کشور گفت:در این شرایط که موج کرونا جهان را فرا گرفته است، در بیشتر کشورهای جهان شاهد تعطیلی مجالس هستیم. زیرا به هر حال مجلس هم یک تجمع محسوب می شود. این اجتماع، یک گردهمایی عادی نیست، زیرا افرادی که در آن حضور دارند، از سراسر کشور می آیند و دوباره باید به نقاط مختلفی در سطح کشور باز گردند. یعنی اگر یک مبتلا از یک قسمت کشور در مجلس حضور پیدا کند، ممکن است بخش زیادی از کنندگان را به این بیماری مبتلا کند و این افراد تازه مبتلا شده به دلیل بازگشت به شهر و حوزه انتخابیه خود، باعث گسترش شیوع این بیماری خواهند شد.

شیخ ادامه داد: تقریبا جمعیتی حدود 300 نفر با احتساب کارمندان مجلس، در این فضای محدود و سربسته، چندین ساعت حضور دارند و همین مساله احتمال سرایت بیماری را بیشتر می کند. از طرفی پیاده کردن تدابیر بهداشتی در مجموعه مجلس بسیار سخت است. زیرا کنندگان دائما در حال رایزنی، صحبت کردن و تعامل با یکدیگر هستند که همین مساله، رفت و آمد ایجاد می کند و بنابراین کنترل این موارد، بسیار سخت است. بر همین اساس بود که ستاد ملی کرونا اجازه تشکیل جلسات مجلس را نداد و اظهار داشت که جلسات مجلس نباید تشکیل شود.

این کننده مجلس همچنین گفت:در مقایسه تعطیلی مجلس با مساجد، اماکن زیارتی و سایر اماکن باید بگویم که مجلس شرایط خاص تری دارد، زیرا حدود 300 نفر در یک مکان و برای چندین ساعت، از سراسر کشور حضور دارند.

او تأکید کرد: البته که احساس تکلیف در بین کنندگان وجود داشت و در جهت انجام مسئولیت های خود در پی تعطیلی و بیکار ماندن نبودند. چرا که در این شرایط حساس، می بایست نظارت بر عملکردها را دنبال می کردند و در تصمیم گیری ها نیز در جهت کمک به پیشرفت کار مشارکت می کردند. بنابراین از طریق مجازی خواستار ادامه جلسات شدند، اما از آنجا که امکانات و زیرساخت های لازم مهیا نبود و هنوز هم به طور کامل ایجاد نشده است، نتوانستند به هدف خود دست یابند.

شیخ در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تعطیلی مجلس، ادارات، بانک ها و مشاغل اقتصادی در اسفند ماه گذشته تعطیل نشدند، گفت: فضای ادارات با فضای مجلس، کاملا متفاوت است. اولا که حضور کارمندان در ادارات محدود شد و ثانیا تجمع افراد در ادارات محدودتر از مجلس است. در ادارات ممکن است یک نفر در یک اتاق حضور داشته باشد که می توان آن اتاق را ایزوله کرده و در آن بماند. اما شرایط مجلس این گونه نیست و همه در یک مکان، اجتماع پیدا می کنند. او ادامه داد:این تصمیم تعطیلی مجلس، توسط کنندگان انجام نشد و بنا به خواست ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام گرفته است و البته که مساله ای منطقی به نظر می رسد.

شیخ درباره این احتمال که تعطیلی مجلس به علت جلوگیری از نقش آفرینی مجلس در این شرایط حساس بوده است، گفت:این مسائل در حد حدس است و نمی توان هیچ محملی برای آن متصور بود. این شرایط کرونایی در همه جهان وجود دارد، و هیچ کس هم در خصوص آن مقصر نیست. فضایی خاص ایجاد شده است که بر اساس آن ستاد ملی کرونا، بر اساس استدلال هایی صحیح، تعطیلی مجلس را به علت تجمع به صلاح دانسته است. کنندگان مجلس در این مدت، دغدغه های لازم را در این زمینه داشته اند و حتی با رعایت مقررات و پروتکل های بهداشتی، جلسه دیروز مجلس را تشکیل دادند. نباید فراموش کرد که بسکمک از مجالس جهان هم همین شرایط را دارند و برای نمونه، جلسات مجلس سنا در آمریکا هم در حال حاضر برگزار نمی شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 960

به "چه کسی مجلس را تعطیل کرد؟ ، پشت پرده تعطیلی جنجالی مجلس به روایت 3 نماینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی مجلس را تعطیل کرد؟ ، پشت پرده تعطیلی جنجالی مجلس به روایت 3 نماینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید