کدام محلات تهران برابر زلزله آسیب پذیرترند؟

به گزارش سیلور 7، علی اعطا عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در جریان دویست و دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران در در نطق پیش از دستور خود در خصوص زلزله بامداد جمعه، گفت: هر بار که زلزله می آید، مدتی سرگرم می شویم. قصد می کنیم طرحی نو دراندازیم. برای ایمن سازی عاجل بافت های فرسوده و ساختمان های بلندمرتبه و اماکن پرخطر دیگر، طرح و برنامه می ریزیم. دستگاه های مختلف، ارائه طریق می کنند و مدتی سرمان گرم است. بعد تدریجا فراموش می کنیم و موضوعی دیگر و اولویتی دیگر و قصه ای دیگر!

کدام محلات تهران برابر زلزله آسیب پذیرترند؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش ایلنا، او با بیان اینکه شهر تهران به لحاظ مخاطرات طبیعی شرایط ویژه ای دارد، اضافه کرد: بر مبنای مطالعات سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، در تهران و اطراف آن 80 کیلومتر مربع پهنه گسلی شناسایی شده است.

او با بیان اینکه ثبت دستگاهی زمین لرزه، بیانگر فعال بودن گسل های اطراف تهران است، گفت: هر ساله زمین لرزه های متعدد با بزرگای کم تا متوسط در محدوده تهران ثبت می شود. می توان آن ها را به گسل های فعال ارتباط داد. از دیگرسو، مشرف بودن ارتفاعات البرز به شهر، خطر وقوع زمین لغزش را محتمل کرده است.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ادامه داد: در محدوده شهر تهران و ارتفاعات بالادست آن حدود 10 هزار و 914 هکتار زمین لغزش شناسایی شده که تاسیسات و ساختمان های زیادی را در معرض تهدید قرار داده است. خوشبختانه تهران طی بیش از 150 سال خسارات شدیدی را از زلزله متحمل نشده است. هر چند که بخش مهمی از زلزله های تاریخی تهران را به گسل شمال تهران نسبت می دهند.

اعطا اضافه کرد: در منطقه 16 نیروگاه برق حرارتی بعثت در محاصره ساختمان های مسکونی قرار گرفته است. از این نیروگاه، تعداد قابل توجهی خط هوایی و کابل زیرزمینی خارج می شود. سوخت اصلی نیروگاه بعثت، گاز طبیعی است. زلزله با شدت بالا می تواند خطراتی را در پیرامون آن رقم بزند.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: از ایام کرونا که صرف نظر کنیم، روزانه بیش از دو میلیون نفر به بازار تهران مراجعه می کنند. بازار 110 هکتار مساحت دارد؛ بدون راه های دسترسی مناسب. در صورت وقوع زلزله، امدادرسانی به بازار ساده نیست. در صورت وقوع زلزله، کالبد تاریخی و البته فرسوده بازار آوار بر سر مردم خواهد شد. برای امدادرسانی به مردم، با هجوم جمعیت چه خواهیم کرد؟

او بیان نمود: در منطقه 5 انبار نفت شهران با مخازن فراورده های بنزین، نفت و گاز، و نفت سفید قرار گرفته است که در صورت بروز حادثه، محدوده مسکونی پایین دست را با چه مشکلاتی روبرو خواهد کرد.

اعطا ادامه داد: در غرب تهران و منطقه 22 که قرار بود منطقه نمونه توسعه پایدار با غلبه فعالیت های گردشگری باشد، اما چیز دیگری شد. دریاچه مصنوعی خلیج فارس با 130 هکتار مساحت آبی و 120 هکتار مجموعه تفریحی، در بالادست بزرگراه شهید همدانی جایی که وقوع زلزله شدید و تأثیر آن روی دریچه آن می تواند بخش های پایین دست را با مشکل آبگرفتگی و سیلاب روبرو کند.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران بیان نمود: از ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه ها سخن نمی گویم. جایی که بیش از سه هزار قطعه ملکی، نه تنها در زلزله؛ نه تنها در سیلاب های گسترده، بلکه در زمان بارندگی هایی با دوره بازگشت کم نیز در معرض خطر ویرانی قرار دارند. از بافت فرسوده سخن نمی گویم. از عرصه 3268 هکتاری شهر تهران سخن نمی گویم که در بحران های مختلفی نظیر زلزله و طوفان و فرونشست، در معرض بیشترین آسیب است. از 3268هکتاری سخن نمی گویم که علیرغم اینکه تنها 5 درصد از سطح شهر تهران را اشغال می کند، اما 15 درصد از جمعیت شهر در آن سکنی گزیده اند.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: از چندصد کیلومتر خط لوله انتقال سوخت مراکز سوخت رسانی، چند هزار کیلومتر خط لوله گاز ایستگاه های تقلیل فشار و چندهزار کیلومتر خط انتقال آب و خطر زلزله و از ضرورت تسریع در ایجاد تأسیسات قطع اتوماتیک در شبکه ها سخن نمی گویم. از ساختمان های بلندمرتبه در کوچه های باریک، از برج باغ های کوچه های کم عرض شمال شهر تهران و از ساختمان های فرسوده و قدیمی شهر سخن نمی گویم که بر سیمای این شهر نقش بسته اند.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با بیان اینکه در بررسی های صورت گرفته در طرح جامع مدیریت بحران، که توسط آژانس همکاری های بین المللی ژاپن -جایکا- صورت گرفته است؛ بر اساس سه متغیر فروریزش ساختمان، امکان تخلیه اضطراری و خسارت ثانویه، نسبت به ارزیابی آسیب پذیری نسبی شهر تهران اقدام شده است، بیان نمود: ارزیابی خسارات مالی ناشی از زلزله نشان می دهد سرمایه گذاری قبل از وقوع زلزله منجر به کاهش چشمگیر کل هزینه خسارات خواهد شد. به گونه ای که با سرمایه گذاری هر یک دلار قبل از حوادث، از 15 دلار هزینه خسارت پس از حادثه جلوگیری می شود.

او با بیان اینکه طبق ارزیابی ها، مهم ترین اقدام برای مقاوم سازی ساختمان ها، مقاوم سازی ساختمان های موجود و نوسازی بافت فرسوده است، گفت: در حال حاضر حتی بسیاری از ساختمان های نوساز نیز فاقد استحکام لرزه ای کافی هستند، زیرا سیستم فعلی ارزیابی و کنترل ساخت و ساز، کنترل کیفی لازم بر ساخت و ساز را اعمال نمی کند.

اعطا با بیان اینکه علت اساسی وجود ساختمان های فاقد استحکام لرزه ای در تهران سیستم نامناسب کنترل، فقدان مقررات جدی و عدم توان بازرسی و نظارت کامل توسط سازمان های مسئول است، اضافه کرد: استخدام مهندسان توسط مالکان نیز به دلیل محدودیت های مالی و شیوه انجام کار باعث می شود که نظارت به صورت جدی قابل اعمال نباشد.

او با بیان اینکه برنامه روبروه با زلزله در کلانشهری همچون تهران، نیازمند یک میثاق ملی است، اضافه کرد: مساله زلزله و آمادگی واقعی و عمیق؛ و نه سطحی و تبلیغاتی را نمی توان با طرح و برنامه های بخشی و دستگاهی حل و فصل کرد.

اعطا اضافه کرد: تهران، با این میزان از گستردگی و جمعیت از یک سو؛ و این میزان خطرپذیری در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله، نه به یک برنامه ساده مدیریت بحران، که به میثاق ملی مدیریت بحران نیاز دارد که در عالی ترین سطوح حاکمیتی همچون شورای عالی امنیت ملی به تصویب برسد. تا این وقتی دولتی می رود و دولتی می آید، و با مدیریت شهری تغییر میکند؛ آن میثاق ملی همچنان پابرجا باشد. تهران هر صبح که از خواب بر می خیزد با یک شوک تازه، با یک یورش جدید، با یک تهدید نو، روبرو می شود.

او با بیان اینکه زلزله احتمالی تهران نه تنها همزمان یک شوک و یورش و تهدید است که فراتر از آن، این شهر را در آستانه بی فردایی قرار دهد، گفت: تهران شهری است که چه بسا تنها امروز فرصت تماشای آن را داشته باشیم. حکیمانه به فردای تهران بیندیشیم. این فرصت را از دست ندهیم و آن را از آیندگان دریغ نکنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1037

به "کدام محلات تهران برابر زلزله آسیب پذیرترند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام محلات تهران برابر زلزله آسیب پذیرترند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید