گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه عربستان و آمریکا درباره منطقه

به گزارش سیلور 7، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز شنبه 1 اکتبر (9 مهر) با فیصل بن فرحان بن عبدالله همتای سعودی خود تلفنی گفت وگو کرد.

گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه عربستان و آمریکا درباره منطقه

خبرگزاری عربستان (واس) گزارش کرد که دو طرف در این تماس تلفنی، روابط دوجانبه، راهکارهای تقویت و توسعه این روابط در زمینه های مختلف، تحولات منطقه و دنیا و مهم ترین موضوعات دارای اهتمام مشترک را آنالیز کردند.

خبرگزاری عربستان به جزئیات بیشتر اشاره ای نکرد حال آنکه پیشتر وزارت خارجه عمان از تماس تلفنی بلینکن با همتای عمانی خود اطلاع داد و اضافه نمود که دو طرف تمدید آتش بس در یمن را مورد آنالیز قرار دادند.

آتش بس دو ماهه یمن در سیزدهم فروردین ماه سال جاری (1401) شروع شد؛ اما دوازدهم خردادماه بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام نمود، طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش بس دو ماه دیگر و پس از آن نیز بار دیگر تا دوم اکتبر (10 مهر) تمدید شد.

عربستان سعودی از ششم فروردین 1394، در رأس یک ائتلاف عربی که تحت حمایت آمریکا و کشورهای غربی قرار گرفته است،با ادعای کوشش برای بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و توسعه قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1401 بروزرسانی: 10 مهر 1401 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 2191

به "گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه عربستان و آمریکا درباره منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه عربستان و آمریکا درباره منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید