شرایط شرکت در دوره دکتری پژوهشی گروه علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران

به گزارش سیلور 7، مرکز سنجش آموزش پزشکی، جزئیات شرایط شرکت در دوره دکتری تخصصی پژوهشی برای متقاضیان گروه علوم پزشکی در آزمون دکتری سال1401-1400را اعلام نمود.

شرایط شرکت در دوره دکتری پژوهشی گروه علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 18 اسفند ماه 94 مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی سنجش و پذیرش در مقاطع دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی به توضیح جدول زیر انجام می پذیرد.

آزمون کتبی به طور متمرکز و به صورت سؤالات چهارگزینه ای و دارای نمره منفی، توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت برگزار می گردد. در این دوره شرایطی فراهم شده است که داوطلب می تواند با توجه به مدرک مقطع قبلی خود حداکثر در دو رشته یا مجموعه امتحانی که در دو نوبت متفاوت برگزار می گردد، شرکت کند. داوطلبان، مجاز به انتخاب دو رشته یا مجموعه امتحانی در یک نوبت نیستند.

برای ثبت نام در دو رشته یا مجموعه امتحانی باید دو پرداخت جداگانه صورت گیرد. بنا بر شرایط و امکانات دانشگاه ها و نیز شرایط خاص کشور متأثر از شیوع بیماری، ممکن است آزمون تمام و یا تعدادی از رشته ها به صورت الکترونیک و/یا کاغذی برگزار گردد.

داوطلبان برای شرکت در آزمون صرفاً مجاز به انتخاب یکی از دوره های دکتری تخصصی یا دکتری پژوهشی هستند که در فرم ثبت نام باید نسبت به انتخاب یکی از آن ها اقدام نمایند.

در مرحله اول آزمون کتبی کسب حد نصاب 50 درصد میانگین کل نمرات شرکت نمایندگان در آزمون کتبی هر رشته و کسب حداقل 30 درصد از نمره کتبی آزمون الزامی است. همچنین در مرحله دوم آزمون مصاحبه کسب حداقل 50 درصد میانگین نمره تراز شده مرحله دوم 5 درصد اول هر رشته با رعایت سایر شرایط و مقررات الزامی است.

برای داوطلبان دوره دکتری پژوهشی داشتن حداقل دو مقاله تحقیقی اصیل مننتشر شده در مجلات علمی، پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه نامه های بین المللی به عنوان نویسنده اول یا مسئول در زمان مصاحبه الزامی است. مقالات مذکور داوطلب باید در زمان انتخاب رشته/محل جهت آنالیز و تأیید توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی بارگذاری گردد.

داوطلبانی که در آزمون کتبی دکتری پژوهشی قبول می شوند؛ باید هنگام انتخاب رشته/محل دو مقاله شرطی چاپ شده را داشته باشند و لذا نامه پذیرش مقاله Acceptance به هیچ وجه قابل قبول نیست.

آزمون شفاهی مصاحبه برای دوره دکتری تخصصی توسط مناطق آمایشی دانشگاه ها و برای دوره دکتری پژوهشی توسط مراکز تحقیقات مجری دوره دکتری پژوهشی سازمان ها، مؤسسات و دانشگاه های علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

چنانچه شرایط کشور از نظر شیوع بیماری برای برگزاری حضوری مصاحبه مناسب نباشد، ممکن است آزمون مرحله دوم مصاحبه به صورت مجازی برگزار گردد.

از داوطلبانی که در آزمون کتبی مرحله اول حدنصاب نمره لازم را با توجه به سهمیه داوطلب کسب نموده باشند. به تعداد دو برابر ظرفیت آن رشته انتخاب می شوند و بر اساس اولویت نمره کتبی و انتخاب محل جهت مصاحبه معرفی خواهند شد.

با توجه به اینکه در مرحله دوم مصاحبه موارد مهم برای ارزیابی در دکتری تخصصی، خاتمه نامه داوطلب و مقاله مستخرج از آن و در دکتری پژوهشی، 2 مقاله نویسنده اول یا مسئول نمایه شده در نمایه نامه های بین المللی Science of Web یا PubMed است، لذا ضروری است داوطلبان در زمان انجام مصاحبه این موارد را آماده و همراه داشته باشند.

گفتنی است؛ مهلت نام نویسی و ارسال مدارک برای ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی گروه علوم پزشکی سال 1401-1400 از 12 اسفند ماه شروع شده است و 22 اسفند ماه 99 خاتمه می یابد. زمان برگزاری آزمون کتبی 3، 4 و 5 تیر ماه 1400 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 1575

به "شرایط شرکت در دوره دکتری پژوهشی گروه علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط شرکت در دوره دکتری پژوهشی گروه علوم پزشکی اعلام شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید