مصاحبه، ماجد غماس: توطئه جدید آمریکا علیه حاکمیت ملی عراق، نظامیان آمریکایی در عین الاسد و اربیل امنیت ندارند

به گزارش سیلور 7، نماینده مجلس اعلای عراق در ایران معتقد است هدف آمریکا از جابه جایی نظامیانش در عراق اجرای یک طرح توطئه آمیز در این کشور است تا دولتی در بغداد قدرت را در دست بگیرد که سیاست های کاخ سفید را اجرایی کند.

مصاحبه، ماجد غماس: توطئه جدید آمریکا علیه حاکمیت ملی عراق، نظامیان آمریکایی در عین الاسد و اربیل امنیت ندارند

ماجد غماس در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل سیلور 7، درباره جابه جایی نظامیان آمریکایی در عراق گفت: تحلیل هایی مختلف در این زمینه ارائه شده از جمله اینکه جابه جایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه آمیز اجرا شده است تا دولتی در عراق قدرت را به دست گیرد که سیاست های کاخ سفید را اجرایی کند. همچنین این آرایش نظامی جدید آمریکا برای این انجام می گردد تا مورد خشم و غضب مردم عراق قرار نگیرند.

نماینده مجلس اعلای عراق در ایران با اشاره به نامزدی عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید بغداد گفت: زرفی یک شخصیت کاملاً وابسته به آمریکاست و کاخ سفید می کوشد او را به قدرت برساند، به همین دلیل، فشارهای زیادی به گروه های سیاسی عراق اعم از شیعه، سنی و کرد وارد می نماید تا آنها بپذیرند که عدنان زرفی در مجلس رأی بیاورد و به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب گردد. در اینجا باید گفت که این فشار آمریکا با مقاومت بیشتر گروه های سیاسی عراقی روبه رو شده است، با وجود این، فشار آمریکا بر گروه های سیاسی همچنان ادامه دارد. اکنون در عراق صحبت درباره اجرای یک توطئه یا اقدام نظامی توسط آمریکاست تا برنامه خود (به قدرت رساندن زرفی) را در عراق به نوعی اجرایی کند.

وی با توجه به شیوع ویروس کرونا در عراق گفت: برخی گزارش ها نشان می دهد، تعدادی از نظامیان آمریکایی به کرونا مبتلا شده اند اما به اعتقاد بنده علت اصلی جابه جایی نظامیان آمریکایی در عراق این است، چنانچه واشنگتن بخواهد با اقدام نظامی برنامه هایش را در عراق پیش ببرد، با عملیات انتقامجویانه گروه های مقاومت روبه رو خواهد شد لذا آمریکا برای حفظ امنیت بیشتر نظامیانش اقدام به جابه جایی آنان نموده است البته این نکته قابل توجه است که شرایط در منطقه در حال تغییر است و شیوع ویروس کرونا به این تغییرات دامن می زند. شاید مقامات کاخ سفید مورد غضب مردم آمریکا و ملت ها قرار بگیرند، به هرحال، پس از اینکه مجلس عراق به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور رأی مثبت داد، دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد تا آنان در عراق باقی بمانند لذا ما جابه جایی نظامیان آمریکایی را در چارچوب اجرای یک توطئه جدیدی علیه حاکمیت ملی عراق و مردم این کشور می دانیم.

این سیاستمدار عراقی با یادآوری اینکه نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد و اربیل مستقر می شوند، گفت: استقرار آمریکایی ها در این پایگاه ها نمی تواند مصونیتی برای آنان ایجاد کند. وجود تعداد زیاد پایگاه و نظامیان آمریکایی در عراق سبب می گردد آنان در برابر گروه های مقاومت عراقی آسیب پذیرتر شوند، به همین دلیل، نظامیانشان را در دو پایگاه متمرکز کردند تا خسارت ها را به حداقل برسانند.

نماینده مجلس اعلای عراق در تهران در پاسخ به این سؤال آیا میان گروه های سیاسی عراقی جریان هایی وجود دارد که با آمریکا در به قدرت رساندن عدنان زرفی همراهی نمایند؟ گفت: گروه های سیاسی که با نخست وزیری زرفی موافقند، در ظاهر زیاد نیستند اما ممکن است برخی گروه ها در پس پرده با نخست وزیری او موافقت نمایند. این موضوع زمانی روشن خواهد شد که زرفی برای دریافت رأی اعتماد در مجلس عراق حضور یابد. در شرایط کنونی بسیاری از گروه های سیاسی با نخست وزیری عدنان زرفی مخالفت نموده اند به گونه ای که برخی از آنها اعلام کردند، در فرایند گفت وگوهای سیاسی برای تشکیل دولت شرکت نخواهند کرد و برخی دیگر گفتند گروه های سیاسی شیعی در مورد نخست وزیری زرفی باید به توافق کامل دست پیدا نمایند و حتی تعدادی از گروه های کرد عراقی اعلام کردند اگر شیعیان رأی مثبت به نخست وزیر زرفی بدهند ما به او رأی مثبت نخواهیم داد.، به هرحال، در پس پرده رایزنی هایی برای نخست وزیری زرفی وجود دارد و هنوز تعیین نیست که این رایزنی ها چقدر می توانند نتایج مثبتی به همراه داشته باشند. زمانی نتایج این رایزنی ها روشن خواهد شد که زرفی بخواهد از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اگر مجلس عراق به عدنان زرفی رأی اعتماد ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفت: در صورتی که نخست وزیر نتواند رأی اعتماد مجلس را بگیرد، رئیس جمهور باید فرد جدیدی را مأمور تشکیل دولت کند البته بنده درباره اینکه چه خواهد شد زیاد اطلاعی ندارم مثلاً اگر عدنان زرفی رأی نیاورد، طبق قانون اساسی عراق چه کار باید کرد، آیا کشور دچار بن بست سیاسی خواهد شد یا خیر، پاسخ به این سؤال نیازمند مطالعه حقوقی است و حقوقدانان متخصص در قانون اساسی عراق باید به این موضوع رسیدگی و آن را تشریح نمایند.

غماس در ارتباط با گزارش روزنامه نیویورک تایمز در مورد تصمیم آمریکا برای اقدام نظامی علیه گروه های مقاومت در عراق گفت: این یکی از ترفندهای کاخ سفید برای وارد کردن فشار به گروه های سیاسی عراق است تا در مجلس به عدنان زرفی رأی اعتماد دهند. در اینجا باید گفت چنانچه آمریکا فرصتی پیدا کند حتماً گروه های مقاومت عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد و این یک اصل مسلم در سیاست های کاخ سفید است البته نیروهای مقاومت برای رویارویی با چنین حملات در آمادگی کامل به سرمی برند.

نماینده مجلس اعلای عراق در ایران در خاتمه گفت: تا زمانی که دولت جدید بغداد تشکیل نگردد این کشمکش ها و مسائل ادامه پیدا خواهد نمود اما اینکه آمریکا بخواهد واقعاً اقدام نظامی در عراق انجام دهد، مورد شک و تردید است چرا که واشنگتن درگیر مسائل داخلی آمریکا از قبیل شیوع کرونا در این کشور است. همچنین کاخ سفید درگیر چالش هایش با چین است لذا بعید می دانم آمریکا در عراق مرتکب اقدامی گردد که مسائل زیادی برایش ایجاد کند، با وجود این، احتمال انجام چنین اقدامی وجود دارد، هرچند که این احتمال اندک است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: silverseven.ir شناسه مطلب: 942

به "مصاحبه، ماجد غماس: توطئه جدید آمریکا علیه حاکمیت ملی عراق، نظامیان آمریکایی در عین الاسد و اربیل امنیت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، ماجد غماس: توطئه جدید آمریکا علیه حاکمیت ملی عراق، نظامیان آمریکایی در عین الاسد و اربیل امنیت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید